Како експерт со своите често и лесно променливи изјави за едно политичко дејствие, најчесто таа внесува конфузија помеѓу народот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 јануари, 2019 18:23

Ќулавкова: “Албанците се должни да го зборуваат македонскиот јазик”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Овогодинешниот добитник на „Антево слово“, академик Катица Ќулавкова, реагира дека се води држава, а не се прави разлика (малцински) јазични права и должности.

Катица Ќулавкова е Македонски академик и често е поврзана со политичките случувања во Македонија. Како експерт со своите често и лесно  променливи изјави за едно политичко дејствие, најчесто таа внесува конфузија помеѓу народот.

Катица Ќулавкова често на социјалните мрежи ги изнесува своите мислења за политичката ситуација во Македонија.

Водат држава, а не прават разлика меѓу (малцински) јазични права и должности спрема државниот јазик! Службениот карактер на албанскиот јазик се однесува на правата на 20% македонски Албанци и не ја укинува должноста тие да го познаваат и да го зборуваат државниот јазик на РМ, македонскиот, напиша Ќулавкова.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Твитер

– Честитки до Зоран Заев за мандатот за формирање влада на Северна Македонија и со нетрпение чекаме да работиме со новата влада, откако ќе биде формирана, напиша Брнз во твитот.

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран...

Револтирана од случувањата во државата последната година, таа вели дека Атиџе и документарецот не се реалноста за случувањата во оваа држава, туку актуелните рекетарски случаи и корупцијата.

Ганка Цветанова: Атиџе и „Медена земја“ не ја отсликуваат македонската реалност

Поранешната министерка за култура Ганка Самоиловска – Цветанова на својот Твитер...