Заев е оној вид политичари кои со нас е Бугарин, со Грците е Грк, со Србите е Србин, а всушност сее магла, Македонија постои од 44-та, но Македонци и Македонски јазик, никогаш

Објавил: Мартин Попоски | 13 декември, 2018 12:44

Џамбазки: Заев е класичен бугарски почитичар, тој лаже и продава магла

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Ангел Џамбазки, европратеник од Европските конзервативци и реформисти и заменик претседател на ВМРО – бугарско национално движење на вицепремиерот и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, го опиша Зоран Заев.

Џамбаски на својата интернет страна во текст под наслов “Заев е класичен бугарски политичар, тој лаже, врти – сучи” го објасни премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и неговите политики.

Со нас е Бугарин, со Грците – Грк со Србите – Србин, а всушност е обичен Тарик (сејач на магла). пишува Ангел Џамбазки.

Еве го целото мислење на европратеничката и заменик-претседател на ВМРО – Бугарско национално движење објавено од страна на публикацијата:

Уште еднаш, гледаме непријатен предавнички “натпревар” на бугарска територија, играна од диригенти на странски интереси. Повторно странски службеници, маскирани како “филијали” и “фобија”, спроведуваат политиката на Москва и Вашингтон на штета на бугарските интереси во Македонија.

Тие срамно ја премолчуваат улогата на рускиот император во поделбата на Македонија по 1913 година, извршена од Срби и Грци, за сметка на Бугарија.

Оваа поделба е проследена со наметнувањето на тешки окупаторски режими во распаѓање на Македонија, неискажливи ѕверски убиени и протерани свештеници, учители.

Геноцид над Бугарите во Македонија.

“Копеjките” срамно молчат за тоа дека “македонските” нација и јазик беа наметнати како политичка агенда од Коминтерната во Москва и беа наметнати од бугарска, српска и грчка комунистичка партија за сметка на Бугарите во Македонија.

А БКП, во улогата на слуга на Коминтерната, изврши најголемото национално предавство во бугарската историја, разџагорени илјади македонски Бугари поради бугарскoто потекло и самосвест.

Комунистите беа интернационалисти, ја измислија македонската нација, се обидоа да ја избришат секоја бугарска трага во Македонија.

Џамбазки воедно прашува за какви сојузници треба да ги сметаат САД, ЕУ и НАТО?

И сега да обрнеме внимание на “силувачите” на непосредното пристапување на Република Македонија во НАТО и во ЕУ. Ги споменав погоре, ќе ги знаете дека за нив каква било одбрана на бугарската кауза во Македонија е “руска интервенција”. А бугарскиот интерес во Македонија е само еден – јасна и безусловна заштита на правата и легитимните интереси на Бугарите во Македонија, заштита на историската вистина за бугарската историја и светињи во Македонија.

Ова не е руски, тоа е бугарски интерес.

Тие се подготвени да ги продадат бугарските интереси во Македонија само затоа што друг “голем брат” го сака. Тоа беше порано Москва, сега Вашингтон.

Ако Вашингтон сака брзо да ја прифати Македонија во НАТО, вика Заев, не е тешко – постигнуваш договорот со Бугарија, менуваш срамно учебници, ставаш маска на кражбата на историјата, формулираш признавање заедничката историја. Така може да биде. Брзо. Ефикасно.

Дали сме сојузници со САД во НАТО?

Дали сојузниците треба да се почитуваат и заштитат своите интереси?

Дали ние сме сојузници само да го објавиме американскиот интерес и да го игнорираме? Каков вид на сојуз е тоа?

Европратеникот смета дека Заев игра на картата со секого биди се.

Ништо повеќе. Заев и СДСМ (Социјалдемократски сојуз на Македонија) ни продаваат балкански броеви. Едниот зборува во Софија, втор во Атина, трето во Брисел, четврто во Скопје. Тие се надеваат дека ќе поминат на мала врата. 

НАТО и во ЕУ интегрирање со фалсификувана бугарска историја. Заев не е “конструктивен”. Заев, за жал, е класичен бугарски политичар. Лаги, лавиринти. Со нас е Бугарин, со Грците – Грк со Србите – Србин, а всушност е обичен провинциски политички Тарик.

Во продолжение Џамбазки ги појаснува и улогата на Заев но и “историските факти” кој се е Бугарин и зошто тоа се крие.

Оваа “политика” на Скопје повеќето сликовито се гледа во работата на мешаната бугарско-македонска комисија за историските прашања, каде Југоносталгичните антички македонски “професори” се впуштаат во жестоко бранење на лажните “историски” факти.

На овој начин намерно се предизвикува забавување на работата на комисијата во времето со цел вниманието да отстапува додека започне постапката за отворањето на поглавјата од преговорите за членство на Македонија во Европската унија.

За жал, владата во Скопје не застанува тука со провокациите.

Заев излезе од улогата на премиер и влезе во улогата на “експерт” по меѓународно право, правејќи Ггрешките при имплементирањето на Преспанското договор меѓу Грција и Македонија.

Според Зоран Заев, договорот потпишан од Грција и Македонија дава индикации за постоењето на “македонски јазик”. Ова провокативно тврдење е прекршување на Договорот за соседство со Бугарија.

Нема македонски јазик, постои официјален јазик на Република Македонија.

Џамбазски тврди дека Македонската приказна има почетко, на 2 август 1944 година, како творба на Тито.

Да, постои “македонска” приказна, освен бугарската. Таа има роденден. И таа е 2 август 1944 година, кога во манастирот “Прохор Пчински”, се одржува антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ). Со тоа се прогласува Вардарска Македонија како составна федерална единица на Југославија.

Еве ги историските факти:

Цар Самуил е Бугарин, бугарски владетел, и постои и не може да се сомневаш.

Георги (Гоце) Николов Делчев е Ммакедонски бугарин, бугарски офицер, бугарски револуционер, и постои и не може да се сомневаш.

Јане Сандански е македонски бугарин, бугарски подофицер, бугарски револуционер, а постои и не може да има никакво сомневање.

Григор Парличев, Кузман Шапкарев, браќата Миладинови – Бугари од Македонија, Бугарска преродба, и не постои сомнеж.

Илинденското – Крстовденското востание е најголемото бугарско востание, востание на поробените Бугари од Охрид до Црното Море и во тоа нема и не може да има никакво сомнение.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Премиерката Брнабиќ најави дека Белград во 2022 година ќе се кандидира за Европската гордост (ЕуроПрајд) во 2022 година – меѓународна манифестација на која се собираат стотици илјади гости.

ВИДЕО: Српската премиерка со својата партнерка прошета на Парадата на гордоста во Белград

Српската премиерка Ана Брнабиќ, на Парадата на гордоста што се одржа во Белград, се...

Во пожарот што изби вчера околу 11 часот во јужниот дел на грчкиот остров Закинтос, материјална штета претрпеа неколку куќи, а две села и еден хотел беа превентивно евакуирани.

ВИДЕО: ЗАКИНТОС ГОРИ – пожарот зафати КУЌИ

Големи планмени јазици беснеат во Грција, пожарникарите едвај се справуваат со пожарот. Пожар...

Тој истакна дека нажалост во Албанија, принципите и вредностите кои како што вели се столб и срце на демократскиот свет, воопшто не се почитуваат.

Мета со порака до граѓаните: Да ја вратиме Албанија на Албанците

Шефот на албанската држава Илир Мета  упати порака до граѓаните за време на своето...

Семејството Ивона Јовановиќ која е убиена во неделата навечер во станот на поранешното момче во Австрија, со денови е неутешно поради фактот дека некој бездуѓно им ја одзеде. Мајката на Ивона, Дајана Јовановиќ вели дека таа кобна вечер нејзината ќерка и рекла само на кратко ќе излезе. Меѓутоа, таа повеќе не се вратила.

ТРОГАТЕЛНИ ЗБОРОВИ НА ЕДНА МАЈКА: Ми ја убија Ивона, ми го уништија животот!

Ивона таа вечер ми рече дека ќе излезе на кртко. Со момче кое се забавувала пред 10 години,...