Спикерот Талат Џафери го поништи гласањето бидејќи нема двотретинско мнозинство.

Објавил: Мирко Бачиќ | 16 февруари, 2020 12:40

ЏАФЕРИ ГО ПОНИШТИ ГЛАСАЊЕТО: 74 пратеници гласаа „за“, 32 „против“ законот за ЈО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Седумдесет и четири пратеници гласаа „за“, а 32 пратеници гласаа против законот за јавно обвинителство.

Спикерот Талат Џафери го поништи гласањето бидејќи нема двотретинско мнозинство. За да се донесе овој Закон потребна е поддршка од две третини од пратениците.

Џафери рече дека гласањето на дел од пратениците не им бил евидентиран гласот, па ги побара листинзите од гласањето.

Седницата сеуште е во тек.

ВМРО-ДПМНЕ се уште ја анализира ситуацијата за евентуално доставување на нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, изјави денеска пратеничката од опозициската Благица Ласовска.

Ласовска изјавата ја даде пред почетокот на собраниската седница на која треба да се гласаат законите за Јавното обвинителство и за измените на Законот за Советот на јавни обвинители.

„Ако политичарите од владејачкото мнизинство се сериозни, тогаш треба да останат на договорот и Собранието да биде распуштено“, изјави Ласовска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Потребно е градоначалникот Константин Георгиески да “собере храброст” и да си ја врши работата за која е избран и да ги почитува правниот поредок на Република Македонија.

ЛЕВИЦА: Градоначалникот на Охрид да собере храброст да ја врши работата за која е избран!

Несреќната изјава на градоначалникот на Охрид од редовите на СДСМ, Константин Георгиески,...

Вирусот не е шега, туку заедничка нова битка на Македонија која мора заедно да ја победиме. И сакам тука неколку збора за политичкото милје со кое се дочекува пандемијата во земјава.

Мицкоски со отворено писмо до власта: Заедно ќе ја победиме оваа битка, затоа што ја сакаме Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати отворено писмо по повод коронавирусот...

Мојот начин на заштита треба да биде сечиј начин на заштита. Јас сериозно ги следам препораките за чување на нашето јавно здравје.

Давкова со маска и ракавици во емисија: Мојот начин на заштита бил пропаганда, сум била смешна!

Вечерва професорката Гордана Силјановска Давкова гостуваше во ТВ Алфа каде што зборуваше...