Имено Талат Џафери веќе упатил формално барање до четирите најголеми партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Алијанса на Албанците за писмено да достават согласност за разрешувањето на Јанева, според Законот. Досега формална писмена согласност е добиена само од ДУИ и Алијанса на Албанците.

Објавил: Катерина Крстиќ | 10 септември, 2019 17:12

Џафери: Доколку се постигне договор вечерва, уште утре ќе има седница за разрешување на Јанева

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, мора да биде разрешена најдоцна до 15 септември иако се зависи од исходот на вечерашната средба закажана за 20 часот помеѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери потенцираше дека доколку има договор, седниците би можеле да бидат закажани уште утре.

Џафери истакна дека ако има договор на лидерската, утре седница за разрешување на Јанева

Џафери потенцираше дека мора да се почитува рокот до 15 септември за разрешување на Јанева.

Во 20 часот ќе се одржи лидерска средба помеѓу премиерот и претседателот на опозицијата овде во Собранието и очигледно процедурално имајќи предвид дека тоа е најавено, како Собрание, сметам дека треба да се даде можност на лидерите да дојдат до конечно прифатливо решение за сите страни и во тој контекст ќе биде резултатот во однос на обврската за седницата. Во секој случај ќе почекаме како ќе завршат разговорите а од утре натаму не е спорно во кој било момент да се одржи седница за разрешување на Јанева, изјави Џафери.

Имено Талат Џафери веќе упатил формално барање до четирите најголеми партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Алијанса на Албанците за писмено да достават согласност за разрешувањето на Јанева, според Законот. Досега формална писмена согласност е добиена само од ДУИ и Алијанса на Албанците.

– Во четвртокот заврши комисиската расправа во однос на иницијативата на Советот на јавни обвинители во однос на барањето за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Обврска на Собранието е да расправа и според закон со двотретинско мнозинство и плус Бадентеровото гласање да се потврди предлогот на Комисијата за разрешување и истиот да се врати на усвојување на Советот на јавни обвинители. Во четвртокот попладне упатив писмо до четирите најголеми политички партии онака како што налага Законот за специјалното јавно обвинителство, за да написмено да ми достават согласност кон пристапување за утврдување предлог одлука за разрешување на Јанева, рече претседателот на Собранието.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...

Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје. Во...

За потсетување, централен регистар го избрка од работа Емил Јакимовски- Гусар, кој изминатата недела им се закануваше и ги навредуваше новинарките Мери Јордановска од „А1ОН“ и Искра Коровешовска од „Алфа ТВ“, како и на градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев. Директорката на Централен регистар Марија Бошковска Јанковски преку Фејсбук соопшти дека Јакимовски е отпуштен поради суштествени повреди на одредбите од Колективниот договор.

Полицијата го уапси Емил Јакимовски за семејно насилство

Лицето Е.Ј. е приведено во полициска станица по претходна пријава за семејно насилство,...

Како што соопштија градските власти на Фејсбук, непознати сторители деновиве на јужната страна на врвот на Водно уништиле видиковец.

СКОПЈАНИ ПРОДОЛЖУВААТ СО ДИВИЈАНТНОТО ОДНЕСУВАЊЕ – уништени објектите на Водно

Дивијантното однесување на скопјани се уште можеме да го видиме на падините на Водно,...