„Прашање имав и од обвинителот. Не сум направил ништо спротивно на процедурите.“ - рече Џафери!

Објавил: Стојче Бушин | 8 октомври, 2020 19:53

Џафери за тв 24: Власта не го злоупотребува Собранието

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Собранискиот спикер Талат Џафери во 24 анализа рече дека по предлог на одбраната бил повикан да сведочи и соодветно одговорил на поставените прашања. Тој потврдил дека Вељаноски немал опција да го исклучи микрофонот кога Зекирија Ибрахими ја пеел албанската химна во Собранието.

„Бев повикан да сведочам и соодветно одговоруив на поставените прашања, тоа е факт дека во тоа време и потоа, инструментот за исклучување на микрофонот не стоеше до претседателот на Собранието, а не стоеше ни до мене кратко време по 27април и тоа е фактичка состојба која лесно можеше да се потврди.“ – рече Џафери.

Потенцираше дека според деловникот, порано отстранувал пратеници кои не сакале да ја напуштат говорницата.

На сведочењето, Џафери рече дека давал конкретни одговори без толкување на правниот систем и објаснување зошто бил под заклетва.

Во судот, не се впуштав во анализа, туку одговарав на конкретни прашања. Не е моја надлежност да толкувам правен систем.“ – рече Џафери.

Тој потврди дека со своето сведочење, не го спасувал Вељановски како што се толкуваше, туку ја кажувал вистината како што било.

„Прашање имав и од обвинителот. Не сум направил ништо спротивно на процедурите.“ – рече Џафери!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Понудивме многу работи како решенија за ковид-кризата, но односот на власта е ингорантски и бевме одбиени, вели лидерот на опзициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Незадоволен сум од справувањето на здравствените власти со короната

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на ТВ Сител изјави дека е...

Според Петровски, за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ се подготвува Александар Николоски, потпретседател на оваа партија.

Петровски тврди дека ќе има смена на Мицкоски, Николоски ќе биде новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ!

Опозициската ВМРО ДПМНЕ подготвува смена на актуелниот лидер на партијата, Христијан...

Се повеќе пациенти со Ковид-19 се примаат во болница. Исполнети се веќе и првите катови од интернистичката клиника во Скопје, а почнуваат да се примаат пациенти и во хируршките одделенија.

Ова е вонредна состојба во нашиот здравствен систем, вели Филиче

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Сител...

Гоце Делчев да му го одземеш на македонскиот народ тоа е како Џорџ Вашингтон да им го земеш на американците. Без Делчев нема држава, за него не се преговара, рече Апасиев.

АПАСИЕВ: Без Делчев нема држава, за него не се преговара!

Еднаш свиткана кичма, секогаш свиткана кичма. Љубчо и Бранко и покрај сите недоразбирања...