„Не можам со сила да ги натерам пратениците да изберат уставни судии“ – рече во 24 Анализа претседателот на Собранието Талат Џафери.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 февруари, 2022 18:59

ЏАФЕРИ: НЕ МОЖАМ ДА ГИ ТЕПАМ СО СТАП ДА СЕ ДОГОВОРАТ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/24.мк

Уставниот суд чека пратениците да се договорат за мнозинство во собраниската Комисија за избори и именувања.

„Не можам со сила да ги натерам пратениците да изберат уставни судии“ – рече во 24 Анализа претседателот на Собранието Талат Џафери.

Според него, лидерите на најголемите политички партии, Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски треба да седнат и да се договорат за да се одблокира оваа Комисија и да се изберат уставни судии.

Џафери вели дека не мора да има лидерска средба, туку Ковачевски и Мицкоски треба да им дадат инструкции на координаторите во Собрание да се договорат и да се изберат судии.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Има документи, согласности, уснени согласности, телефонски разговори, за секој пациент докторите се должни да ги информираат. Ние први воведовме видеоконференција

Жан Митрев: Не се плашам од обвинение, ќе се докажувам и 100 години ако треба – никогаш не сум рекол дека хемофилтрацијата е лек

Неговиот вечерашен јавен настап во кој се бранеше од наводите во документарниот филм...

Зошто никој не зборува за германскиот предлог во времето на владата на Меркел, од нивното претседателство, каде исчезна тој?

Имам информации дека владата на Ковачевски го прифатила предлогот од Париз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата...

„Јас не се занимавам со економијата на семејството, колку пари кружеле… Добро е, дојдете еден ден кај мене дома, зборувајте со мојата сопруга“, рече Ахмети.

Ахмети не знае колку чини маслото за јадење: Зборувајте со сопругата, не се занимавам со економијата на семејството

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на ТВ21кажа дека...

Вели дека е подготвен во секој момент да седне на маса и да разговара за сите теми со Ковачевски, но на тие средби ќе мора да се разговара и за предвремени ибори.

Мицкоски: Немам намера никого да уценувам, подготвен сум во секој момент да седнам на маса

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека блокадата на Собранието не е начин...