Најдобриот другар на братучедот на Груевски, смета дека Албанскиот бил најстар јазик на Збалканот

Објавил: Македонка Димкин | 5 јуни, 2023 22:05

Џафери: Ние не го зборуваме јазикот на 20 отсто, туку најстариот јазик во Европа – албанскиот јазик

Фото/Текст извор: ©Магазин

Фракцијата на ДУИ одбележа 21 година од основањето на партијата во Тетово. За разлика од манифестацијата во Скопје.

Фракцијата со остри критики кон нивните сопартијци, функционери во државните институции, за неисполнување на голем дел од заложбите на партијата.

Во таа насока, Муса Џафери вели дека е неприфатливо ДУИ сега да не инситира на промена на формулацијата 20 проценти во Уставот, пренесе Алсат М.

-Се поставува прашањето каде е ДУИ денес? ДУИ е поставена пред судир на идеи и програми. Предизвикот е „да се отуѓиме и да заборавиме на нашето минато, или да се унапреди и зајакне нашиот политички ангажман, да се спроведе програмата и барањата на Албанците , кои со толку трпение прават напори да станат дел од обединета Европа како нација со национален идентитет. Ние не го зборуваме јазикот на 20%, туку го зборуваме и пишуваме најстариот јазик на Европа, албанскиот јазик, тогаш како да не реагираме и да не протестираме кога нашата партија вели дека не е време албанскиот јазик достоинствено да се обележи како албански јазик, рече Џафери.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...