Агенцијата додава дека конзервативна администрација сега се соочува со уште поголем предизвик, бидејќи треба да постигне трговски договори со ЕУ до крајот на годината.

Објавил: Стојче Бушин | 13 февруари, 2020 14:55

Џонсон ја реконструира владата: Сака да формира тим кој ќе ја исполни неговата визија после Брегзит

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Британскиот премиер Борис Џонсон денес започна со обнова на неговиот кабинет, како што најави ќе формира тим што ќе ја исполни својата визија за Велика Британија по Брегзит.

Првиот член на кабинетот што го отпушти е министерот за Северна Ирска, Џулијан Смит, кој според АП е изненадувачки потег, со оглед на пофалбите што ги доби за неговата улога во решавањето на тригодишната криза за време на која покраината беше без влада и парламент.

Покрај обновата на владата, Џонсон треба да го назначи и претседателот на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации, што ќе се одржи во Глазгов во ноември.

Планирањето за настанот започна минатата недела со разрешување на министерот Клер О ’Нил, кој беше надлежен за организацијата.

Џонсон сака поголема контрола врз владата, откако победи на парламентарното мнозинство на изборите во декември, што му овозможи да ја повлече Велика Британија од ЕУ, исполнувајќи го главното предизборно ветување, според АП.

Агенцијата додава дека конзервативна администрација сега се соочува со уште поголем предизвик бидејќи треба да постигне трговски договори со ЕУ до крајот на годината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов...

Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота - „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница „Принц Владимир“ моментно е во фаза на тестирање.

Ова е најсмртноносно оружје во светот: За пола час може 280 градови да ги претвори во пепел(видео)

Атомските подморници вооружени со моќни нуклеарни ракети се најсмртоносно оружје...

Откако вчера излезе информацијата дека Трамп понудил да го помилува Асанж но под еден услов, и откако кралицата Елизабета Втора, рече дека не сака да се меша во политички прашања и нема да му помогне на Асанж, сега на само неколку дена пред почетокот на сослушувањето во Лондон за негова екстрадиција во САД заради обвинение за шпионирање, неговите адвокати решија дека ќе бараат азил во Франција.

Асанж ќе биде екстрадиран во Франција?

Вчера европскиот правен тим на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж соопшти дека ќе...

Рохрабачер изјавил дека Трамп имал еден услов за да го помилува Асанж, а тоа е да каже дека Русија немала врска со објавувањето на електронската пошта на Демократската партија во 2016 година.

Трамп сакал да му помогне на Асанж- му понудил помилување но под еден услов

Поранешниот републикански конгресмен Дан Рохрабачер во својот исказ пред судот во...