Унгарско-американскиот милијардер Џорџ Сорос, во интервју за британскиот „Индипендент“, го предвидува крајот на ЕУ, како што досега го знаевме, заради овој случај.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 мај, 2020 8:47

ЏОРЏ СОРОС ВО ПАНИКА: Милијардерот загрижен за заканата која доаѓа- тоа би можело да ја уништи ЕУ!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Германскиот уставен суд минатата недела донесе пресуда дека Европската централна банка (ЕЦБ) го надминала овластувањето при купување долгови на владата во рамките на програма за квантитативно олеснување и се заканила дека ќе забрани купување германски државни обврзници. Сорос стравува дека може да ја уништи ЕУ.

Унгарско-американскиот милијардер Џорџ Сорос, во интервју за британскиот „Индипендент“, го предвидува крајот на ЕУ, како што досега го знаевме, заради овој случај.

„Особено сум загрижен за опстанокот на ЕУ, затоа што тоа е нецелосна унија“, рече Сорос. Процесот на создавање унија никогаш не заврши, што ја прави Европа „крајно ранлива, поранлива од Соединетите држави, не само заради нејзината нецелосност, туку и затоа што за владеење на правото. „И тркалата за правда се движат многу бавно, додека заканите, како што е заканата од Ковид 19, се движат многу брзо“, додаде тој.

Унгарско-американскиот милијардер Џорџ Сорос, во интервју за британскиот „Индипендент“, го предвидува крајот на ЕУ, како што досега го знаевме, заради овој случај.

Сорос изрази сериозна загриженост поради минатонеделната пресуда на германскиот Уставен суд, со кој се оспори масовното купување на државните долгови на членките на ЕУ од страна на ЕЦБ и даде тримесечен ултиматум за банката да ја оправда пропорционалноста на купувањето. Доколку ЕЦБ го одбиеше ултиматумот, повеќе не можеше да смета на Бундесбанк.

Европската комисија се закани со тужба против Германија, иако официјални претставници на ЕУ во понеделникот соопштија дека непосредното правно дејствие против Германија е малку веројатно.

„Пресудата претставува закана што може да ја уништи ЕУ како институција заснована врз владеењето на правото, токму затоа што тоа е германскиот уставен суд, една од најпочитуваните институции во Германија“, рече Сорос.

Според него, примерот на Германија би можел да го следи Унгарија или Полска и законитоста на одлуките на Европскиот суд на правдата може да биде доведена во прашање.

„Ако пресудата на германскиот суд спречи ЕУ да се спротивстави на ваквите движења, тоа ќе значи крај на ЕУ како што тоа го знаеме“, заклучи Сорос.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Јас се обидувам да коментирам многу внимателно или подобро да не коментирам што се случува во Соединетите држави или во други земји.

ПУТИН ЗА АМЕРИКА: Нивните длабоки внатрешни кризи се забележуваат од победата на Трамп!

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка...

Горивото што се истури во рускиот дел на Арктичкиот круг стигна до езерото од кое реката тече северно кон океанот.

ПУТИН ЗБЕСНА! Еколошката катастрофа од Сибир станува светски проблем (ВИДЕО)

Минатата недела, претседателот Владимир Путин прогласи вонредна состојба и ги критикуваше...

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Американската економија официјално во рецесија!

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања...

Се открива дека не станува збор за несреќа, туку наводното убиство на Дијана, кого нејзините следбеници официјално го нарекоа Роуз на Англија.

ПОРАДИ ОВА ЗАГИНА ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА: Познатата хакерска група открива нови шокантни детали (ВИДЕО)

Хакерската група „Анонимус“ се врати по три години неактивност. Твитер налогот објави...