Во Исламабад се шпекулира дека Кан веќе е однесен во домашен притвор.

Објавил: Македонка Димкин | 10 април, 2022 18:33

Џо Бајден организирал пуч во Пакистан, ништо чудно

Фото/Текст извор: ©магазин

Само неколку недели откако одби да се приклучи на западните санкции против Русија, и дури отиде во Москва да постигне договор за купување нафта и жито, пакистанскиот премиер Имран Кан беше соборен од власт.

Тој отворено ја обвини администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден дека организирала пуч против него, со помош на опозициските партии и генералите на пакистанската армија.

Во Исламабад се шпекулира дека Кан веќе е однесен во домашен притвор. Популарната крикет легенда стана премиер на Пакистан во 2018 година, и почна сериозно да ја развива соработката со Кина и со Русија, што му го донесе непријателството на САД. Но откако САД се соочија со ситуација и Кина и Пакистан и Иран, па дури и традиционалниот пакистански непријател Индија да одбијат да се приклучат на нивните санкции против Русија поради војната во Украина, очигледно беше активиран план за рушење на Имран Кан.

Планот почна со пре-комбинирање во Парламентот, каде Кан го загуби мнозинството. Претседателот Ариф Алви одговори на овој обид да се создаде ново парламентарно мнозинство со распуштање на Парламентот и повика на нови избори, на кои се очекува дека Кан лесно ќе победи – и тоа со уште поголемо мнозинство – поради отворените притисоци од САД. Но Врховниот суд на Пакистан ја поништи одлуката да се свикаат нови избори. По интервенција на армијата, која често пати поставува и руши влади во Пакистан, постапката во Парламентот продолжи, и на Кан му беше изгласана недоверба.

Кан најави дека има докази за американската вмешаност во државниот удар против него. Но, поради интервенцијата на армијата, веројатно е дека тој нема да има шанса да ги претстави доказите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Постапката на Битиќи за Мицкоски е без преседанс, а неговото однесување го отцени како некултурно и дрско, кое говори за карактерот на човекот кој е платен со народни пари.

Мицкоски до Ковачевски: Ако не го разрешиш Битиќи, само ќе потврдиш дека си обичен измеќар на други интереси

 Слободата на говорот е загарантирано уставно право и ги охрабрувам новинарите...

Претседателот на Владата и на владејачката партија негираше дека има поврзаност меѓу враќањето на Заев и ескалацијата на односите меѓу сегашниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски. Ковачевски негираше и дека од Груевски добил материјали на уесбе!

Ковачевски за враќањето на Заев во СДСМ: Не му ја чувам партиската фотелја

Премиерот и претседател на СДСМ вели дека во партијата сѐ уште не била отворена ниту...


ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани
22/06/2023 - 08:28471
Од: А1он
SHARE
САД го откри, a македонските институции го премолчуваат криминалот и корупцијата на СДС и ДУИ. САД го прогласи Рамиз Мерко, градоначалник од ДУИ за персона нон грата во САД. Ова важи и за неговото семејство велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
– Рамиз Мерко е на црната листа бидејќи бил вмешан во значителна корупција, влијаел на судски процеси и злоупотребувал фондови нотираат од Стејт Департментот. Мерко сам не можел да влијае на судски процеси без поддршка од другите владини функционери на ДУИ и СДС. Прашањето е во колку од овие криминални процеси се вмешани и други лица од ДУИ? САД потврди дека ДУИ е криминална. Сите ја гледаат корупцијата во ДУИ, само Димитар Ковачевски и СДС не ја гледаат. ДУИ мора да оди во опозиција. ДУИ мора да расчисти со криминалот во нивните структури. Бараме сериозна реакција од институциите се вели во соопштението од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани! САД го...