Според податоците на АВМУ на сметката на 1 ТВ лани легнале 637 илјади евра, премалку за функционирање на една телевизија.

Објавил: Валерија Петрова | 20 јули, 2019 11:13

1 ТВ СПОРЕД АВМУ Е НАЈСЛАБА ТЕЛЕВИЗИЈА: Сметката индиректно открива дека Боки 13 стои позади рекетот

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Бојан Јовановски познат како Боки 13 и телевизијата 1ТВ се уште топ тема во македонската јавност, секојдневно се појавуваат нови сознанија и нови скандали.

Според податоците на АВМУ на сметката на 1 ТВ лани легнале 637 илјади евра, премалку за функционирање на една телевизија.

Во Македонија приходите на националните телевизии се движат од 100 до 600 милиони денари. Споредбата со приходите на 1ТВ покажува дека лани оваа телевизија легално инкасирала три пати помалку од, во приходи, најслабата телевизија.

Со оглед на продукцијата на 1ТВ, на бројноста на екипата, не искусниот уреднички дел од информативната програма, повеќе од очигледно е дека со тие 600 илјади евра едноставно не било можно да опстане една телевизија. Што според податоците на АВМУ индиректно покажува дека менаџертот користел КЕШ кој го добивал од одредени компании.

Според членот 15 од Законот за медиуми, радиодифузерите се должни најдоцна до 31 март во тековната година да ги достават во Агенцијата податоците за работењето во претходната година.

За потсетување, Бојан Јовановски беше приведен на 15 јули на граничниот премин Богородица па подоцна од судот по експресен пат доби 30 дневен притвор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, денот го посвети на војниците кои служат на мисиите во странство. Потсети дека од минатогодишната прослава, до денес се смениле многу работи во секторот одбрана.

ШЕЌЕРИНСКА: “Веќе ги одбројуваме деновите до полноправно членство во НАТО”

Зад нас е успешна година, а следната ќе биде уште поуспешна. Политичарите испратија...

Со особена чест и задоволство го честитам денешниот празник, упатувајќи искрена благодарност за вашата континуирана посветеност, професионалност и несебичниот ангажман за заштита на територијалниот интегритет и безбедноста на нашата држава, се вели во честитката од Заев.

Заев го честита ДЕНОТ НА АРМИЈАТА: “Македонија ќе биде идната, 30-та членка на НАТО алијансата”

Нашите војници покажуваат еднаквост во партнерството со нашите сојузници и способност...

,,Мислам дека ако не излезеше написот на Геровски, никогаш, ама баш никогаш немаше да биде уапсен Боки, никогаш немаше да биде откриена аферата ,,Рекет“.

ЛУПЕВСКА: “Ако не излезеше написот на Геровски, никогаш немаше да биде откриена аферата ,,Рекет”

Лупевска призна дека добила покана Бојан Јовановски, таа и нејзината екипа од емисијата...