Бебе се бори за живот: Два смртни случаи, над 200 заразени со морбили

Објавил: Сања Кукиќ | 10 февруари, 2019 17:03

13 месечно бебе втора жртва од морбили

Фото/Текст извор: ©онлине-магазин

Морбилите ја зедоа и втората жртва. На клиниката за детски болести вчера вечерта починало 13 месечно бебе од Свети Николе, како последица на компликации од морбили.

 Бебето имало и претходно заболување, хронична пнеумопатија, заради што примало кортико терапија, која, како што велат лекарите, дополнително го намалила неговиот имунитет, а вирусот на морбили дополнително ја влошил цената ситуација. Откако три дена се лекувало од морбили, од 6 до 8 месецов на Клиниката за инфективни болести, во тешка состојба било префрлено на детска клиника.

„Со клиничка слика на морбили беше примено на инфективна, по три дена паѓање на температурата, дететот во тешка состојба е префрлено на натамошен третман во нашата клиника. За жал со прогресивно влошување на состојбата, масивна пнеумонија, не успеа да ја добие битката со морбилите“, вели Катерина Ставриќ, директор на клиника за детски болести.

13 месечното бебе заразата ја префатило од неговиот татко, кој од морбили се разболел пред околу две до три недели.

На клиниката за детски болести уште едно бебе, 5 месечно доенче, е во тешка состојба. И тоа имало претходни белодробни проблеми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Министерот за здравство Венко Филипче денеска рече дека работите за градбата на болницата во Штип, се изведуваат со забрзана динамика.

Филипче: “Најсовремена нова болница во Штип до 2020 година”

Болницата во Штип продолжува да се гради и треба да биде завршена во 2020 година соопшти...

Локацијата на новиот клинички центар, ќе биде во општината Ѓорче Петров, изјави вчера попладне министерот за здравство Венко Филипче.

Владата ќе искешира 480 милиони евра за нов клинички центар

Владата предвидуваше околу 120 милиони евра за изградба на нов Клинички центар, но средствата...

И покрај оваа алармантна состојба, МЗ издвојува средства за само 28 отсто од жените на возраст од 24 до 60 години да направат бесплатен ПАП-тест

За пет години во Македонија 203 жени умреле од кацрином на грло на матка

Во Република Македонија во периодот од 2012 до 2016 година од карцином на грло на матка...