Столчето во судскиот совет примамливо и за судската фела но политичарите, како судскиот совет има ингеренции да бира, разрешува, и да ја оценува работата на судиите во Македонија

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 октомври, 2018 11:32

14 судии се кандидирале за членови на Судски совет

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Една третина од Судскиот совет се менува во декември, за чие што место веќе се кандидирале три пати повеќе судии.

На 5-мина членови избрани од редот на судиите им истекува мандатот во декември. Денеска е последен ден од огласот за пријавување и до утринава се пријавиле 14 кандидати за членови на највисокото судско тело кое бира, разрешува судии, ја оценува работата на судиите.

Но, ќе се чека уште неколку дена за да пристигнат и кандидатурите испратени преку пошта. За сега се знае дека за член во Судскиот совет од редот на врховните судии се пријавиле екс претседателката на врховен Лидија Недeлкова и судијата Киро Здравев.

За член од редот на судиите од скопското апелационо подрачје досега се пријавила само судијката од Кривичниот суд Гордана Спиревска позната по одлуката, бизнисменот Кочан да оди во притвор, за подрaчјето на гостиварска апелација 2 и судиите Рафиз Идризи и Зоран Теофиловски. Од член од штипското апелационо подрачје има најмногу 5 кандидати меѓу кои и претседателот на штипскиот основен суд Емил Пилатов како и судиите Ацо Тасев, Славчо Тасев, Данка Ристова и Лорета Ѓоргиева.

Според информации од редот на судиите од немнозинските заедници, 4 кандидати судиите Кеназија Мемети од скопска апелација, Насер Хаџи Ахметагиќ и Сулејман Мемети од кривичниот суд и Мирсад Суроји од кумановскиот основен суд.

Новите 5 нови членови ќе ги бираат на избори самите судии.

Судскиот совет со години наназад е критикуван во меѓународни и домашни извештаи за политичко влијание и мешање при изборот на судиите.

Специјалната обвинителка Катица Јанева во посебен извештај повикувајки се на бомбите потенцираше и дека поранешната претседателка на судскиот совет Александра Зафировска ширум ја отворила вратата за политичко влијание, а тогашниот премиер имал клучна улога во изборот на судиите.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За опозицијата целиот процес е нелегитимен затоа што се водел зад затворени врати и тој е против интересите на Македонија, тие нема да ги поддржат уставните измени.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија собранието!

Денес можеби по некоја очекувана логика , откога беше изгласан законот за амнестија,...

Со 95 гласа „за“, без ниту против и воздражни, Собранието вечерва го донесе по скратена постапка законот за амнестија за настаните од 27 април 2017

По кратка постапка донесен законот за амнестија. Талат Џафери и натаму невин?

Со 95 гласа „за“, без против и воздржани, вечерва Собранието на сеуште Република Македонија...

Иако во Статутот на ЗНМ јасно стои што е мнозинство и како се бира претседател, новиот Управен одбор се повика на своето правно толкување и одлуката донесена со консензус

Чадиковски е претседател на ЗНМ, Стаутот го толкува кој како ќе стигне

Управниот одбор вчера на конститутивна седница едногласно донесе автентично толкување...