Затоа се проценува продажбата да се зголеми од моменталните 319.000 единици на околу 540.000 во следната година.

Објавил: Сара Фемина | 28 декември, 2019 19:41

2020 година ќе биде година на електричните автомобили

Фото/Текст извор: ©плус инфо

Последните неколку години постои голема експанзија на електричните автомобили, но тие се уште се во рамки на „статистичка грешка“ кога е во прашање вкупната продажба.

Во текот на оваа година електромобилите сочинуваат 3,4 отсто од продажбата на возила, но аналитичарите очекуваат 2020. да биде година на електричните автомобили со пораст на продажбата на 5,5 проценти.

Весникот „Гардијан“ пишува дека експертите проценуваат оти купувачите во Европа следната година ќе имаат избор од дури 175 електрични модели, за разлика од моменталните околу 100.

Затоа се проценува продажбата да се зголеми од моменталните 319.000 единици на околу 540.000 во следната година.

Тој број во следните години ќе продолжи да расте, па до 2025 година се очекуваат повеќе од 330 различни електрични возила на Стариот континент.
Паралелно со тоа, се очекува кон средината на следната децинија продажбата на електрични возила да изнесува една петтина од вкупната продажба на автомобили во Европа.

За порастот на продажбата на електромобилите ќе придонесат новите, остри еколошки правила во ЕУ, кои драстично ќе ги казнуваат производителите на автомобили при евентуално надминување на границата на просечната емисија на штетни гасови од 95 грама по километар. За секој грам над тој лимит, производителите ќе плаќаат 95 евра за секој продаден автомобил.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Секоја зима, многу домаќинства од различни причини своите домови ги загреваат со печки на дрва, чиј чад претставува една од главните причини за зголемената загаденост на воздухот.

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ Секоја зима, многу...

Брегу за Радио Слободна Европа изјави дека граѓаните со тоа ќе имаат повеќе пари во џебот, оние што би се потрошиле доколку ги плаќаат тие сметки во регионот поради тарифите за роаминг.

Од први јули се укинува надоместокот за роаминг за земјите од Западен Балкан

Надоместокот за роаминг во земјите од регионот целосно ќе исчезне од 1 јули, што ќе...

Не би требало да има некои изненадувања околу уредит екои ќе ги претстави затоа што досега се објавени бројни гласини за iPhone 12, како и за останатите модели.

Apple во вторник ја претставува новата iPhone серија

Новите гласини кои се појавија на интернет неделава горе-долу потврдија се што се зборуваше...

Швајцарија е првата земја на светската топ листа по развој на 5G мрежа, т.е. втора во светот според развојот на 5G мрежата веднаш после Јужна Кореја!

Швајцарија е лидер во Европа за развој на 5G мрежа

Швајцарија почна со развој на 5G мрежата после Словенија, а сега е веќе лидер во Европа.  Швајцарија...