Со зголемувањето на бројот на електрични автомобили, инфраструктурата за полнење исто така се подобрува: многу бензински пумпи и супермаркети сега нудат паркинг простори каде што можете бесплатно да го наполните електричниот автомобил. Ве запознаваме со најдобрите модели и откриваме колку далеку можете да ги возите со овие електрични автомобили.

Објавил: Македонка Димкин | 18 мај, 2018 12:46

Електрични автомобили со најдолг опсег: првите три врвни модели

Фото/Текст извор: ©© Adam Opel AG

Опсегот  на електричните  автомобили: информации на производителот наспроти реалноста
Еве ги актуелните топ модели во однос на опсегот на електрични автомобили. Споменатите растојанија се инструкции на производителот, што може да се постигне само во лабораториски услови. Стилскиот стил на возење, брзината, угорницата и спуст може значително да влијаат на траењето на батеријата и на тој начин вистинското растојание опфаќа во секојдневниот живот. Сепак, ова се однесува на сите модели, така што нашето рангирање сепак дава прва ориентација. Ние ги прикажуваме ѕвездите од 250 километри.

1. Место: Тесла Модел S – Опсег до 600 километри

Моделите на Tesla од S серијата создаваат неверојатни 400 до 600 километри. Моќноста на моторот во Tesla S варира од 320 до 700 КС, во зависност од моделот. Ова го забрзува луксузниот автомобил од 2,7 до 5,8 секунди до 100 км / ч. Неговата брзина е 210 до 250 км / ч. Но, сето ова има своја цена: Најевтината варијанта на Tesla S започнува со 70,700 евра.

1. Место: Тесла Модел S – Опсег до 600 километри

2. Место: Тесла модел X управува со 542 километри

Со своите големи двојни врати, Tesla Model X е вистински привлечен. Исто така може да се види опсегот од 542 километри. Во зависност од верзијата, Тесла се забрзува меѓу 210 км / ч и 250 км / ч. Така, спортски SUV е најстариот бензин во ништо. Само цената за моделот X од 100.000 евра во основната верзија се споредува со другите електрични автомобили, кои сеуште се многу високи.

3- место: Opel Ampera-e – Sporty 520 километри

Opel Ampera е историја. На негово место доаѓа наследникот Ампера-е. Со опсег од 520 километри, Ampera-e е вистинска алтернатива на бензинот. Повика на “Опел Стромер” нешто под 40.000 евра. За Opel Ampera-e добивате електричен мотор со 204 КС што забрзува до 100 km / h за помалку од 8 секунди. Неговата максимална брзина е 150 км / ч

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

И, наводно, тоа се случило затоа што четвртиот судија му соопштил на Пјер Веб, член на стручниот штаб на Башакшехир, дека тој е „црн“, па играчите на турскиот клуб револтирано го напуштија теренот.

СКАНДАЛ ВО ПАРИЗ: ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАР НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ ПОРАДИ РАСИЗАМ: Судија навреди играч- Гостите го напуштија теренот!

Натпреварот од последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите помеѓу ПСЖ...

Задоволен сум од овој исход. Рундите траеја две минути, но имав чувство дека траат три. Среќен сум што се борев и сигурно ќе го повторам ова", изјави Тајсон по борбата.

НЕВЕРОЈАТНО: За 16 минутна борба,Тајсон доби големо БОГАТСТВО

Верувале или не, Мајк Тајсон (54) доби околу 10 милиони долари за ревијалниот боксерски...

Борбата ќе се одржи вечерва на 28 ноември во Стејплс центарот во Лос Анџелес, а закажана е прес-конференција на 29 октомври, на која борците ќе се појават со директен пренос на Јутјуб.

ИСТОРИСКИ БОКС МЕЧ: Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг, Лос Анџелес на нозе!

Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг. Тој сега има 54 години, но тренираше напорно...

Пековиќ беше примен во болницата во Подгорица со симптоми на вирусот „ковид-19“ пред 15 дена, а во меѓувреме неговата состојба се влоши.

Поранешниот кошаркар на Партизан, Никола Петковиќ СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ!

Поранешниот кошаркар на Партизан и репрезентацијата на Црна Гора, Никола Пековиќ (34)...