„Лицето со иницијали А.С е донесено околу 12.30 часот во Ургентниот хируршки центар, со 100% изгореници на површината на телото и во моментот е во критична состојба и е изложено на ризик за живот.

Објавил: Македонка Димкин | 14 декември, 2019 20:51

24-годишно момче од Тетово е во животна опасност по пожарот што избувнал во неговиот стан

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Според АЛСАТ М едно 24-годишно момче од Тетово е во животна опасност и со изгоретини по целото тело, по пожарот што избувнал во неговиот стан на улицата Димо Гавровски во Тетово. Момчето живеело само во станот кој бил опожарен, а по пожарот веднаш бил однесен во Ургентниот центар во Скопје. Дванаесет други лица жители на зградата се здобиле со полесни повреди и се пренесени во тетовската Клиничка болница.

„Лицето со иницијали А.С е донесено околу 12.30 часот во Ургентниот хируршки центар, со 100% изгореници на површината на телото и во моментот е во критична состојба и е изложено на ризик за живот. Во моментот тој е во одделот за интензивна нега на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивна нега“-велат од Ургентен центар, Скопје.

„Околу 11,45 минути ги примивме првите случаи. Првите симптоми беа знаци на паника кај пациенти, а не интернистички клинички знаци, за кој треба специфичен третман“-рече Вулнет Амети, доктор на тетовската болница.

Пожарникарите се сомневаат дека пожарот бил предизвикан од плинска боца, иако тоа не е потврдено во полицискиот извештај.

„Пожарот го зафатил станот на третиот кат. Бевме на обете страни на зградата, едниот тим работеше на локализирање на пожарот. Пожарот избувнал од плинска боца каде целиот стан со целиот мебел и апарати беше зафатен од пожарот. Успеавме да го лоцираме пожарот, но поважно беше да ги евакуираме жителите“-изјави Ука Алити, Тетовска противпожарна бригада.

Секторот за внатрешни работи во Тетово информираа дека надлежниот јавен обвинител заедно со полициски тим ја продолжуваат истрагата со цел да се открие причината за оваа несреќа.

Вјолца Алити

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца италијански државјани. Испраќачот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот град Авелино.

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага...

Тој истакна дека во моментов барем еднаш неделно партиските работни групи имаат средби за Изворниот законик, а разговараат и за Законот за ЈО.

Заев: Ќе седнам и со Мицкоски ако треба за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...