– Бројот на нови инфекции претежно доаѓа од Балканот – рече Киуру осврнувајќи се на неодамнешниот пораст на инфекции во Финска!

Објавил: Стојче Бушин | 11 август, 2020 9:19

24 од 157 патници кои слетале во Финска од Скопје биле позитивни на корона вирус

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантин за патници од земји со висок ризик, откако 24 од 157 патници кои пристигнале од Скопје во Финска, беа позитивни на ковид-19, изјави министерката за семејни работи и социјални услуги Криста Киуру,објави Ројтерс.

Министерката информира дека на аеродромот Турку во Финска во саботата било организирано случајно тестирање на сите патници кои пристигнале со летот од Скопје, откако властите утврдиле дека два авионски летови од Македонија и Романија, се главни извори на нови инфекции со коронавирус во Финска.

Од почетокот на пандемијата во светот со коронавирусот се заразиле повеќе од 20 милиони луѓе, а 13 милиони се избориле против него.

Според интернет страницата Ворлдометерс, најмногу оздравени има во земјите каде што има најмногу заразени.

Во САД каде што се заразиле повеќе од пет милиони луѓе, речиси 2.700.000 закрепнале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според предлагачите, ова е прв чекор кон признавање на кирилицата од страна на ЕУ како бугарска азбука.

Бугарскиот Парламент изгласа дека кирилицата е бугарска азбука, создадена во бугарска држава

Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање,...

Оваа мерка беше одложена за во последен момент, бидејќи имаше надеж дека авиоиндустријата ќе добие повеќе пари од државата, со цел да се зачуваат бројни работни места. 

ОВА Е ЕДЕН ОД НАЈЛОШИТЕ ДЕНОВИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ЛЕТАЊЕТО: Авиокомпаниите принудени да доделат 32.000 откази!

Авионската индустрија беше целосно поразена, а нејзините работници сигурно немаа...

Трамп ги обвини медиумите дека не известуваат за неговите успеси во однос на помирување на конфликтните страни потсетувајќи на неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу Израел и арапските земји.

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

На предизборниот митинг во сојузната држава Пенсилванија, американскиот претседател...

"Путин пред два дена доби покана од неговиот јужнокорејски колега. Тој потврди дека дефинитивно ќе ја прифати таа покана кога ќе се вакцинира", рече Песков.

ПЕСКОВ ПОТВРДИ: Путин ќе се вакцинира со новата вакцина против корона!

„Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина...