Младинската штафета беше воведена во 1945 година, по предлог на младите од Крагуевац, како „штафета на Тито“.

Објавил: Мате Парлоф | 25 мај, 2023 13:39

25 Мај – како се славеше Денот на младоста во Титова Југославија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денот на младите беше празник во Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ), кој се славеше на 25 мај, а се славеше од 1945 до 1988 година. Овој празник беше поврзан со роденденот на доживотниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито (1892-1980), и во првите години се славеше само како негов роденден, а во 1957 година, на негова иницијатива, стана Ден на младоста.

Младинската штафета беше воведена во 1945 година, по предлог на младите од Крагуевац, како „штафета на Тито“.

Главниот симбол на овој празник беше Младинската штафета, која ја носеа околу еден месец и половина низ целата територија на Југославија и беше предадена на Тито на 25 мај на прекрасен собир, што беше организиран на стадионот на ЈНА.

Младинската штафета беше воведена во 1945 година, по предлог на младите од Крагуевац, како „штафета на Тито“. Во првата штафета на Тито, учествуваа 12.500 млади луѓе, кои трчаа по должина од 9000 км и на Тито му ги врачија првите девет палки од штафетата и Сината книга со 15.000 потписи на младите од Шумадија. Тие први штафети му беа предадени во Загреб, додека во следните години, сè до 1956 година, Тито лично ги прими последните носители на штафетата пред Белата палата во Белград, на кое му претходеше свечен прием на плоштадот Република.

Во 1957 година, по иницијатива на Тито, овој настан беше прогласен за „Ден на младите“. До смртта на Тито во 1980 година, штафетата му беше доделувана лично нему на стадионот „ЈНА“ во Белград. Штафетата на младоста во 1980 година, која се сретна на патот околу Хрватска на денот на неговата смрт на 4 мај, во пресрет на осумдесет и осмиот роденден на Тито, го прекина своето патување и беше поставено на креветот на претседателот во Собранието на СФРЈ.

Штафетата на младоста го продолжува својот живот дури и по смртта на Јосип Броз и станува симбол на љубов и посветеност на неговата работа. Со заклетвата на Југословенците дека тие ќе продолжат да бидат цврсти и непоколебливи на патот на Тито, тој се предава под портретот на Јосип Броз, претседател на Алијансата на социјалистичката младина на Југославија.

Во 1987 година, последен пат се одржа тој настан на белградскиот стадион по повод Денот на младите. На 26 јануари 1988 година, ССОЈ го укина овој настан кој беше многу популарен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно