Одлука за притвор во Шутка има и за второосомничениот Даниел Станчев, управител во фирмата Инвока груп, кој како и Рашковски првично со одлука на судијата на претходна постапка остана во домашен притвор.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 април, 2021 20:25

30 дневен притвор за Рашковски во Шутка откако беше прифатена жалбата на јавниот обвинител

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Екс-генералниот секретар на владата Драги Рашковски се сели од домашен притвор во Шутка, пренесе Телма!

Попладнево кривичниот совет составен од тројца судии ја прифатил жалбата на обвинителството за организиран криминал кое сметаше дека притворот во домашни услови не е доволен и треба затворски притвор поради опасност од бегство и влијание врз сведоци во истрагата за набавката на софтверот.

Одлука за притвор во Шутка има и за второосомничениот Даниел Станчев,  управител во фирмата Инвока груп, кој како и Рашковски првично со одлука на судијата на претходна постапка остана во домашен притвор.

“Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција, денеска одржа седница во присуство на странките, по која ценејќи го предлогот како и изјавените жалби донесе решение со кое ја прифати жалбата на Јавниот обвинител и го преиначи решението на судија на претходна постапка. Со тоа на осомничените Д.Р. и Д.С. им се определува мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на основите од член 165, ст.1 т.1 и 2” – соопштија од судот.

Според затворските ковид протоколи, Рашковски и Станчев првите 10 дена во истеражниот затвор ќе бидат сместени во одделението за изолавција по што ќе бидат префрлени во други одделенија .

Уште двајца осомничени добија мерки на претпазивост и ќе се бранат од слобода. Во истрагата што обвинителството ја отвори минатата недела 4 осомничени се товарат за злоупотреба на службената положба при набавка на софверот за безбедност за сообракајот – патент на Рашковски кој досега никоја институција не го користи.

На товар им се става тоа дека фирмата која го нудела конкретниот софтвер  била фаворизирана односно лично Рашковски изготвил техничка спецификација за тендерот да одоговара на неговиот патент.

Парите за софтверот од околу 80 илјади евра легнале на сметакта на Инвока уште пред да биде имплементиран софтверот, забележало обвинителството

Со три одделни јавни набавки направени спротивно на начелото на економичност била предизвикана штета од 178 милиони евра, покажала досегашната истрага.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Активностите за отстранување ќе ги опфатат физичките или правните лица кои имаат добиено решение за отстранување на бесправно изграден објект и не постапиле во согласност со издадените решенија од страна на градежните инспектори при инспекторатот на Општина Охрид.

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата на Република Македонија ги поддржува активностите за отстранување на бесправните...

Како што налага ситуацијата, извесно е дека македонските граѓани ќе можат да патуваат само доколку се вакцинирани со Фајзер или АстраЗенека.

Македонците вакцинирани со Фајзер и АстраЗенека ќе можат да патуваат во ЕУ

Европската комисија денеска издаде препорака на странските државјани кои се целосно...

Вкупно 200.000 кинески вакцини денес треба да бидат дистрибуирани во Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола по што со истите од утре започнува масовната имунизација на населението.

Од среда полициски час од 23 часот, кафеаните да работат до 22.30

Полицискиот час од среда да почнува од 23, а кафулињата да работат до 22.30 часот,  е...

Оваа мерка има за цел да ја поддржи ликвидноста во стопанството и да ја стимулира инвестициската активност на компаниите, како и да сочува што повеќе работни места.

Продолжува поддршката за стопанството – бескаматни кредити од 10 милиони евра, со можност за грант до 50%

СДСМ и институциите што ги предводи креира и реализира навремени и сеопфатни економски...