Ангеловска која во министерското столче дојде од приватниот сектор, во „Еуростандард“ има 200.000 евра денарски депозит од 2014 и 51,2 илјади евра девизен депозит во истата банка од 2017.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 септември, 2019 10:56

300.000 евра во банки и две канцеларии – ова е имотот кој Нина Групер го пријавила во анкетен лист!

Фото/Текст извор: ©фактор.мк

Државната комисија за спречување на корупција го објави Анкетниот лист на Нина Ангеловска, според кој, првата жена министер за финансии на Македонија има лични депозити во вредност од 300.000 евра, пренесе Фактор.

Нина Ангеловска е новата министерка за финансии која дојде на местото на Драган Тевдовски.

Ангеловска која во министерското столче дојде од приватниот сектор, во „Еуростандард“ има 200.000 евра денарски депозит од 2014 и 51,2 илјади евра девизен депозит во истата банка од 2017. Во УНИ банка има девизен депозит од 33,73 илјади евра од 2015. Има и други помали девизни и денарски сметки.

Ко-основачката на Grouper.mk од недвижнини пријавила деловен простор од само 16 метри квадратни, односно еден од 5 и другиот од 11. Двата заедно вредат 4 милиони денари. Триесетгодишната министерка пријавила акции од безмалку 1,6 милиони денари стекнати во 2012. Има еднотретински удел од 200.000 денари од 2011 и затворен удел во 2017 од безмалку 4 милиони денари.

Во 2019/2020 очекува приходи од дивиденда, камати и продажба на удели. Ангеловска единствено го има пријавено својот личен имот, а на листата не е објавен оној на нејзините блиски. Таа беше избрана за министерка за финансии на крајот од август, но до сега се уште не беше објавена нејзината имотна состојба.

Владата за сега не ги ажурира Анкетните листови на новоназначените функционери, а кај нето-платите се уште стои таа на претходникот на Ангеловска, Драган Тевдовски, од 70 илјади денари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Претходно полицијта за Вечер изјавија дека за сега не може да се откријат повеќе детали за настанот, единствено што се знае е дека е пукано е врз Камер Идризи, Јетон Кривањева, Африм Сулмани и Енсар Исени.

ФОТО: Пеплосан “Туарегот” и оружјето со кое се пукаше во “Александар Палас”

Вчера вечер страотна слика од елитниот хотел со 5 ѕвездички Александар Палас ја запрепасти...

Македонските пожарникарски херои целата ноќ работеа на терен и трагаа по преживеани луѓе по страотниот земјотрес кој вчера рано утрото ја погоди Албанија, а беше почувствуван на целиот Балкан.

СЕ УШТЕ БОЛАТ СПОМЕНИТЕ ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Катастрофата во Албанија ја потсети Македонија на болното минато!

По вчерашниот силен земјотрес во соседна Албанија со јачина од 6,6 степени според Рихтер...

Широка е лепезата на ветувањата. Се ветува многу, реформи, подобар стандард, посилна економија, враќање на средната класа, повторно е актуелно добивањето датум за преговори, ветувања За подобра Македонија, подобра иднина на младите, поголеми плати и пензии, но ШТО НАВИСТИНА ЌЕ ДОБИЈАТ ГРАЃАНИТЕ ОД ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ? е клучното прашање во моментот.

АНАЛИЗА: Што ќе донесат предвремените избори за граѓаните?

По “Не” добивање на датумот за преговори, следеше одлуката за предвремените парламентарни...

На дебаклот на Заевата влада со датумот, му претходеа и неколку признанија, кои го објаснија она што мнозинството граѓани и онака го знаеше. Едно од нив беше и од претседателот Пендаровски, кој буквално призна дека го смениле името за датум од ЕУ, а по него и Заев кој почуствува силна горчина и посака да му кажеле пред да го смени името на државата.

Најави ли Хан дека Македонија ќе преговара 30 години?

Најави ли еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, дека Македонија ќе преговара...