Според Регистарот на починати од ковид пријавени се уште 4 починати во период од 13 до 17 септември, се вели во соопштението!

Објавил: Сара Фемина | 10 октомври, 2021 17:50

316 позитивни на коронавирус, 10 починати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во изминатото деноноќие се регистрирани 316 нови случаи на коронавирус, а 10 луѓе починале сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Според Регистарот на починати од ковид пријавени се уште 4 починати во период од 13 до 17 септември, се вели во соопштението.

Направени се 3.486 тестирања. Најмногу нови случаи има во Скопје – 140, Велес и Штип по 19, Куманово 38, Кавадарци 16, Струмица 11.

Регистрирани сe 240 оздравени пациенти. Бројот на активни случаи во моментов е 7.029.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Северна Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 194.891, бројката на оздравени пациенти е 180.031, на починати е 6.831.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 починати лица од Скопје (63г, 71г, 72г, 75г, 81г и 85г), 2 починати лица од Битола (63г и 80г) и по едно починато лице од Штип (69г), Кратово (71г), Струмица (57г) и Охрид (55г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани се 406 новозаболени со Ковид-19, починале 18 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно...

Потенцираат дека во моментов 1.112 пациени со тешки симтоми се лекуваат во ковид одделенијата, околу 30 пациенти се на респиратор, а близу 700 се на кислородна маска.

Директорите на сите ЈЗУ со писмо до Заев: Не ја прифаќаме оставката на Филипче

Директорите на Јавните здравствени установи во земјава испратија писмо до премиерот...