Нов земјотрес

Објавил: Едмонд Бекири | 11 јануари, 2022 5:48

3,8 степени по Рихтер – Битола ноќва повторно се тресе

Фото/Текст извор: ©магазин

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по рихтер вечерва е регистриран во Грција.

Земјотресот со послаб интензитет е почувствуван во Македонија.

Епицентарот на земјотерсот е на грчко-македонската граница, на длабочина од 2 километри.

Од првиот земјотрес со јачина од 5,6 степени кој се случи синоќа во 22,43 часот на пет километри северозападно од Лерин во Грција, до вчера на утро беа регистрирани, а дел и почувствувани во Битола, 24 земјотреси.

Двата посилни потреси вчера на утро битолчани ги почувствуваа во 7,28 и 8,01 часот. Едниот со епицентар на седум километри од Лерин и јачина од 3,6 степени, а другиот нешто послаб на девет километри од Аминдео, исто така во Грција.

Од сите 24 земјотреси до вчера на утро само еден е со епицентар на македонска територија, поточно на 21 километар од Новаци, а сите други се во Северна Грција во Леринскиот Регион.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес

Земјотресот е регистриран и во останатите градови со оглед на тоа што епицентарот е на површината на земјата и 0 метри длабочина!

Земјотрес вечерва во Македонија, епицентар кај Охрид

Во три часот и 26 минути регистриран е земјотрес со јачина од 3,1 степен според рихтер. Според...