Од Државната изборна комисија велат дека со овие уреди нема да се зголеми времетраењето на гласачкиот процес.

Објавил: Сара Фемина | 6 октомври, 2021 17:18

4000 ТЕРМИНАЛИ ЗА БИОМЕТРИСКА ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ГЛАСАЧИТЕ – ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ФУНКЦИОНАЛНОСТА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Државната изборна комисија ги презентираше уредите за биометриска идентификација на гласачите и дадоа објаснување за тоа на кој начин ќе може да се гласа на престојните локални ибори, пренесе 24.мк!

Сите гласачи на престојните локални избори за првпат својот отпечаток од прст, скенирање на лична карта или матичен број ќе го направат преку биометриските уреди за идентификација, кои ќе ги прикажат информациите за секој гласач поединечно на даденото гласачко место.

Од Државната изборна комисија велат дека со овие уреди нема да се зголеми времетраењето на гласачкиот процес.

Од ДИК објаснуваат дека се пристигнати поголемиот дел од уредите, а останатите од вкупно 4.000 терминали ќе пристигнат до крајот на неделата. На денот на изборите се очекува да има околу двесте ИТ инжинери кои ќе им помагаат на луѓето што управуваат со опремата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од нив, 1.899 гласачи се од 13-те казненопоправни установи каде гласачките места беа отворени утрово во 7 часот, а каде гласањето ќе трае до 19 часот.

ДИК: Правото на глас денеска може да го искористат 10.653 гласачи

На денот пред локалните избори, денеска своето право на глас можат да го остварат вкупно...

Изградбата на Фотонапонската електрана„Осломеј“, е почеток на иницијативата со која значително ќе се зголеми производството на електрична енергија од обновливи извори, особено од сонцето, и првите киловати електрична енергија од фотоволтаичната електрана од 10 мегавати, инсталирана на површина на сегашната Термоелектрана „Осломеј“, се очекуваат да протечат во наредните неколку месеци.

Заев: ФЕЦ „Осломеј“ ќе биде запаметена како прва енергетска транзиција на електрана на јаглен во капацитет за чиста енергија во регионот

Претседателот на Владата на Зоран Заев, во придружба на раководството на „Електрани...

Ако и по вториот круг од кои било причини не се изврши избор на градоначалник, изборната комисија во рок од 15 дена од завршувањето на изборите ја известува Владата.

Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција...

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека состојбата будно се следи и се прават напори цената и по Нова Година да остане на исто ниво.

Струјата ќе поскапи по Нова година, но засега никој не знае за колку

Поскапа струја догодина ќе има, но за колку не знае никој. Надлежните сепак тврдат дека...