Досега во земјата се направени вкупно 724.668 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Мирко Бачиќ | 2 мај, 2021 19:12

45 починати пациенти, најмладиот на 34 години, 105 новозаразени со коронавирус

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 55
-Битола 15
-Тетово 9
-Струмица 6
-Куманово и Кавадарци по 3
-Велес и Охрид по 2
-Прилеп, Гостивар, Штип, Кочани, Кичево, Неготино, Ресен, Дебар, Пробиштип и Македонска Каменица по 1

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 14 од Скопје ( 51г, 58г, 65г, 68г, 69г, 70г, 70г, 70г, 73г, 76г, 81г, 81г, 81г и 83г), 5 лица од Прилеп (42г, 61г, 63г, 64г и 76г ), 4 лица од Куманово (71г, 77г,78г и 88г) по 3 лица од Битола (44г, 68г и 70г), Гостивар (51г, 60г и 75г) и Охрид (62г, 74г и 77г), по 2 лица од Тетово (63г и 71г), Свети Николе (57г и 71г) и Струга (69г и79г) и по едно починато лице од Кочани (82г), Велес (34г), Струмица (80г), Радовиш (93г), Берово (70г), Богданци (72г) и Неготино (83г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 42 се починати во болнички услови, меѓу нив се пријавени 20 пациенти починати во период од 29.03-10.04.2021.

Регистрирани се 403 оздравени пациенти од:
-Скопје 162
-Куманово 42
-Прилеп 33
-Битола 30
-Штип и Кочани по 22
-Тетово 18
-Велес 17
-Струмица 12
-Гостивар и Гевгелија по 6
-Радовиш 4
-Кичево, Пробиштип, Свети Николе, Валандово и Кратово по 3
-Ресен, Струга, Берово, Виница и Богданци по 2
-Кавадарци, Крушево, Пехчево и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 724.668 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.685, бројката на оздравени пациенти е 133.473, на починати е 4.936, а бројот на активни случаи изнесува 14.276.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Од следната недела пристигаат поголеми количини на вакцини и ќе ги подигнеме капацитетите за вакцинација на максимум. Ве уверувам дека брзо и ефикасно ќе вакцинираме со цел што побрзо граѓаните да стекнат имунитет.

Мерките дадоа резултати, вели Филипче

Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати, вели министерот...

Успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои доцна во ноќта беа експлантирани на Клиниката за урологија.

Бубрегот од починатата девојка трансплантиран кај 27-годишен пациент, во тек втората трансплантација

Претпладнево на Клиниката за урологија е извршена операција за трансплантација на...