Починати се 3 лица, пациент од Битола, пациент од Демир Хисар и пациент од Скопје!

Објавил: Стојче Бушин | 3 август, 2020 14:16

74 нови заболени од корона вирусот, тројца починати

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19!

Починати се 3 лица, пациент од Битола, пациент од Демир Хисар и пациент од Скопје!

-Скопје 14
-Куманово 8
-Штип 13
-Струга 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 22
-Кочани 1
-Берово 3
-Виница 4
-Свети Николе 3
-Кичево 2

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од:

-Скопје 23
-Куманово 1
-Дебар 1
-Штип 11
-Тетово 17
-Велес 1
-Охрид 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 9
-Радовиш 5
-Кочани 1
-Свети Николе 17

Досега во земјата се направени вкупно 106047 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11128, бројката на оздравени пациенти е 6972, на починати е 500, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3656.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Починати се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти од Струмица (по 67г), еден пациент од Охрид (48г), од Гостивар (64г), двајца пациенти од Тетово (70 и 71г) и двајца од Куманово (68 и 77г).

Девет починати и 143 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на...

Починати се 5 лица, пациент од Скопје (51г), од Дебар (68г), од Крива Паланка (58г), Радовиш (71г) и пациент од Кочани (66г). Сите се починати во болнички услови.

Пет починати, нови 183 заболени од Ковид19 во Македонија!

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г).

ЦРНА БРОЈКА: Починаа уште 5 лица како последица од корона вирусот во Македонија!

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19! Починати...