Сепак имало анкета на тема дали сте за промена на името од Република Македонија во Република Северна Македонија

Објавил: Мирко Бачиќ | 21 јули, 2018 7:51

75% Македонци се против Договорот и промена на името

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иако официјално не е објавена а прв ја посочи пратеникот и поранешниот министер за надворешни работи Антонијо Милошоски од ВМРО – ДПМНЕ – анкета на тема промена на името сепак имало иако нејзиниот исход очигледно не бил од голема политичко – маркетиншка помош за Владата на Заев.

Анкетата била спроведена од “Маркет Висион” од Скопје на репрезентативен примерок од 1.200 испитаници во периодот од 5 до 15 јули 2018 година а прашање на кое испитаниците одговарале со “да” или “не” било: “Дали го поддржувате Договорот со Грција за промена на името на Република Македонија” за кое се добиени следните резултати:

“Нe – Против Договорот сум”                                                          “Да – Го поддржувам Договорот”

74.5% Македонци                                                                                           94.7% Албанци

73.3% Срби                                                                                                       83.3% Власи

56.2% Роми                                                                                                      73.0% Турци

44.4% Бошњаци                                                                                             55.6% Бошњаци

27.0 % Турци                                                                                                   43.8% Роми

16.7% Власи                                                                                                     26.7% Срби

5.3% Албанци                                                                                                 25.5% Македонци

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика