инистерката за рударство и енергетика на Србија, Зорана Михајловиќ денеска изјави дека осумтемина рудари кои загинаа во рудникот за јаглен „Соко“ кај Сокобања се задушиле поради високата концентрација на метан.

„Осум рудари од рудникот „Соко“ загинаа. Тие се задушиле утрово во 4.10 часот. Немало експлозија. Зголемувањето на нивото на метан било толку високо што тие се задушиле“, изјави таа за новинарите пред рудникот.

Според неа, телата на повредените рудари се на пат за Ниш на обдукција.

Објавил: Мартин Попоски | 1 април, 2022 17:56

8 рудари загинаа при експлозија на метан во рудник во Србија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Колоната погребални возила сведочат за трагедијата во рудникот „Соко“ кај Сокобања во која загинаа осуммина рудари а повредени се 18мина.

Најмладиот имал 31, а највозрасниот 59 – Сите починале од задушување со метан. Такви се и сведоштвата на преживеаните.

Лекарите од болницата во Ниш велат дека рударите биле донесени во безсознание со полесни повреди.

Министерката за рударство и енергетика на Србија, Зорана Михајловиќ денеска изјави дека осумтемина рудари кои загинаа во рудникот за јаглен „Соко“ кај Сокобања се задушиле поради високата концентрација на метан.

„Осум рудари од рудникот „Соко“ загинаа. Тие се задушиле утрово во 4.10 часот. Немало експлозија. Зголемувањето на нивото на метан било толку високо што тие се задушиле“, изјави таа за новинарите пред рудникот.

Според неа, телата на повредените рудари се на пат за Ниш на обдукција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што јави БГНЕС, несреќата се случила околу 06:40 часот по бугарско време (05:40 по македонско време) на „160-от километар на автопатот Тракија“ на коловозната лента во правец кон Софија.

ТРАГЕДИЈА ВО БУГАРИЈА: Возач на камион со македонски регистарски таблички утрово загина во судар со друг камион на автопатот „Тракија

Едно лице загина при судир на два камиона на автопатот Тракија кај местото Оризово...

Во времето на злосторството, мајката на убиените деца не била во Загреб, а децата го поминувале викендот со својот татко.

Незапаметено злосторство во Загреб: Татко си ги убил трите деца и се обидел да се самоубие

Страшно злосторство во кое животот го загубија три деца се случило ноќеска во Загреб,...

Првата официјална информација беше дека загинале тројца патници и дека автобусот бил со македонски регистарски таблички.

На момент заспав, изјавил шоферот на косовскиот автобус во кој загинаа 10 патници

Приведен е возачот на косовскиот автобус во кој утрово на автопатот кај Славонски...