Во текот на следните неколку месеци, ќе се покаже дали некои пациенти кои излечиле имаат други и несакани последици. Повеќето бели дробови се во фокусот.

Објавил: Перо Милчин | 25 март, 2020 21:07

80.000 лица во светот се излечија од КОРОНА: Најважно е да го преживеете вирусот, но кои се последиците?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Досега има релативно малку информации за тоа како се чувствуваат лица после заздравувањето од корона вирусот.

Некои од нив, со олеснување, зборуваат за тоа како физички и психички го преживеале периодот: третман на симптоми, измачувачка неизвесност, исцрпувачка фаза на изолација. Тие со нетрпение очекуваат да се стекнат со имунитет САРС-КоВ-2 по заздравувањето, пренесува Дојче веле.

Во текот на следните неколку месеци, ќе се покаже дали некои пациенти кои излечиле имаат други и несакани последици.

Коронавирусите се името на групата вируси кои предизвикуваат болест кај цицачи и птици. Кај луѓето, вирусите предизвикуваат респираторни инфекции, како што се настинки, кои обично се благи. Поретки форми како што се САРС, МЕРС и новиот коронавирус што ја предизвика сегашната епидемија.

Бидејќи новиот вирус САРС-КоВ-2 првенствено ги напаѓа дишните патишта, заразените лица со умерена или тешка симптома страдаат од сува кашлица, проблеми со дишењето и / или пневмонија.

Откриено е дека во Хонг Конг има намалена белодробна функција и постојан скратен здив по заздравувањето. Сепак, тие беа во можност да испитаат релативно мал број на пациенти, но веќе постојат први индикации за можни последици.

“Кај некои пациенти, белодробната функција по заздравувањето може да се намали за околу 20 до 30 проценти.

Тие дишат напорно кога одат малку побрзо “, вели д-р Овен Цанг Так-Jinин, медицински директор на Центарот за инфективни болести во болницата принцеза Маргарет во Хонг Конг.

Компјутерската томографија идентификува заматеност кај некои пациенти кои укажуваат на оштетување на белите дробови. Лекциите од Хонг Конг ги потврдуваат претходните истражувања од Вухан.

Понатамошните студии кај пациенти со COVID-19 сега треба да покажат дали имаат развиено белодробна фиброза, што предизвикува воспаление на сврзното ткиво на белите дробови.

Ова потоа доведува до множење на пулмонално сврзно ткиво помеѓу везикулите на белите дробови и околните крвни садови.

Компјутерската томографија идентификува заматеност кај некои пациенти кои укажуваат на оштетување на белите дробови.

Поради ова, кислородот има тенденција да ги достигне крвните садови, белите дробови стануваат крути, дишат површни и забрзани.

Последиците се отежнато дишење, останување без здив и сува кашлица, како намалена физичка форма, така што тешкотиите можат да предизвикаат дури и едноставни дневни активности. 

Сепак, прогресијата на оваа болест може да се забави, а понекогаш дури и да се запре ако се дијагностицира навреме.

Повеќето експерти се убедени дека луѓето кои се заразиле со коронавирусна инфекција, последователно станале имуни на болеста. Бидејќи имунолошкиот систем создава исти антитела за време на инфекцијата што го уништуваат патогенот, пишува Дојче веле.
Ова важи и за оние кои имале само слаби, па дури и без никакви симптоми.

Како и да е, нивниот имунолошки систем реагираше на патогенот и создадоа соодветни антитела. Затоа, многу е можно тие да не бидат заразени со коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...

Се спремаат тимовите и доколку дозволи клиничката состојба во текот на вечерта ќе се изврши најпрво експлантација на срцето од донорот, а потоа и трансплатација.

Во моментов се прави подготовка за прва трансплатација на срце во нашата земја!

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата...