Најнов корона пресек

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 април, 2021 19:37

824 нови случаи на Ковид 19, почина 31 лице

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 313
-Куманово 75
-Битола 59
-Прилеп 46
-Тетово, Велес и Кавадарци по 30
-Штип и Струмица по 29
-Гостивар 24
-Охрид 20
-Кичево 16
-Свети Николе 15
-Гевгелија 14
-Делчево 13
-Богданци 9
-Неготино 8
-Струга, Кочани, Крива Паланка и Виница по 7
-Ресен и Валандово по 6
-Радовиш 5
-Берово, Пехчево и Македонска Каменица по 4
-Крушево и Кратово по 2
-Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50г, 52г, 61г, 62г, 63г, 64г, 64г, 68г, 74г, 75г, 77г и 79г), по 3 од Куманово (70г, 75г и 75г) и Охрид (65г, 72г и 87г), 2 од Прилеп (67г и 80г ) и по 1 починат од Битола (38г), Виница (62г), Гостивар (83г), Дебар (75г), Кавадарци (63г), Кратово (75г), Пробиштип (85г), Радовиш (79г), Ресен (67г), Свети Николе (69г) и Тетово (71г).

Регистрирани се 682 оздравени пациенти од:
-Скопје 285
-Кавадарци 57
-Прилеп 49
-Куманово 45
-Битола 31
-Гостивар 29
-Велес 24
-Тетово и Кичево по 20
-Неготино 19
-Гевгелија 18
-Штип 16
-Струмица 14
-Кочани 10
-Валандово 9
-Берово 8
-Свети Николе 7
-Демир Капија 4
-Ресен, Пробиштип и Виница по 3
-Охрид, Радовиш и Македонски Брод по 2
-Струга и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...