Исто така, поминаа само 2 години откако Apple ја достигна и ја надмина вредноста од 1 трилион долари, што значи дека компанијата ја дуплирала својата вредност за само 24 месеци!

Објавил: Владо Марин | 20 август, 2020 22:18

Apple сега вреди над 2 трилиони долари

Фото/Текст извор: ©иновативност

Apple стана првата американска компанија која го надмина прагот од 2 трилиони долари. Станува збор за замислен праг, но многу битен и доказ дека пандемијата има позитивно влијание врз производителот на iPhon.

Исто така, поминаа само 2 години откако Apple ја достигна и ја надмина вредноста од 1 трилион долари, што значи дека компанијата ја дуплирала својата вредност за само 24 месеци.

Сепак, Apple не е првата компанија во светот која ја достигнала оваа вредност. Saudi Aramco, нафтениот гигант од Саудиска Арабија, кој во текот на пандемијата изгуби дури 75% од својата вредност, накратко достигна вредност од 2 трилиони долари во декември 2019 година. Apple ја надмина таа вредност и стана највредна компанија во светот на 4 август годинава.

Денес акциите на компанијата ја надминаа вредноста од 467,77 долари, но во иднина се очекува да паднат. Имено, акциите на Apple подолго време покажуваат лоши резултати, но во текот на оваа година забележуваат особен скок (над 50%) и покрај КОВИД-19. 19.

Денес акциите на компанијата ја надминаа вредноста од 467,77 долари, но во иднина се очекува да паднат.

Но, иако растат приходите на Apple, компанијата се соочува со регулаторни проблеми во однос на екосистемот од апликации кои стои зад хардверот. Најголема таква пречка е спорот со креаторот на видеоиграта Fortnite, Epic Games, кој моментално го тужи Apple затоа што ја исфрлиле Fortnite од iOS откако од Epic се обиделе да ги заобиколат системите за наплата на Apple.

Заедно со порастот на приходите на Apple од нивните услуги и плановите за лансирање разни понуди за претплатниците годинава, ова покажува дека иднината на производителот на iPhone зависи не само од хардверот, туку и од софтверот кој ја гарантира лојалноста на корисниците. iPhone му овозможи на Apple да достигне 1 трилион долари, другите услуги го доведоа до прагот од 2 трилиони долари, но што ќе ја одржи компанијата на пиедесталот?

(The Verge)

(фото: Pixabay)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Секоја зима, многу домаќинства од различни причини своите домови ги загреваат со печки на дрва, чиј чад претставува една од главните причини за зголемената загаденост на воздухот.

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ Секоја зима, многу...

Брегу за Радио Слободна Европа изјави дека граѓаните со тоа ќе имаат повеќе пари во џебот, оние што би се потрошиле доколку ги плаќаат тие сметки во регионот поради тарифите за роаминг.

Од први јули се укинува надоместокот за роаминг за земјите од Западен Балкан

Надоместокот за роаминг во земјите од регионот целосно ќе исчезне од 1 јули, што ќе...

Не би требало да има некои изненадувања околу уредит екои ќе ги претстави затоа што досега се објавени бројни гласини за iPhone 12, како и за останатите модели.

Apple во вторник ја претставува новата iPhone серија

Новите гласини кои се појавија на интернет неделава горе-долу потврдија се што се зборуваше...

Швајцарија е првата земја на светската топ листа по развој на 5G мрежа, т.е. втора во светот според развојот на 5G мрежата веднаш после Јужна Кореја!

Швајцарија е лидер во Европа за развој на 5G мрежа

Швајцарија почна со развој на 5G мрежата после Словенија, а сега е веќе лидер во Европа.  Швајцарија...