Македонија ќе ја има привилегијата да биде домаќин на кампот на Фондацијата на најтрофејниот клуб на планетата, Реал Мадрид, од 14-ти до 18-ти јануари.

После кафанските трошоци општина Охрид се фати и за работа?

Македонија ќе ја има привилегијата да биде домаќин на кампот на Фондацијата на најтрофејниот клуб на планетата, Реал Мадрид,...

Македонка Димкин / 13 декември, 2018 15:08

Македонските репрезентативци со злато се вратија во Македонија,после своите успешни победи во Германија. Гордост и успех за Македонскиот спорт.

Македонските хокеари со 5 златни победи се вратија од Германија

Македонските репрезентативци испишаа историски резултат и победа откако го освоија IIHF Development Cup во Фисен во Германија.Горди...

Сара Фемина / 23 ноември, 2018 19:31

Сеуште под шпекулации е анонимната дојава дека советници, печатница, кафе бар и агенција за обезбедување печателе фалц билети, надвор останала и мајката Кирил Лазаров

Кој се е вмешан во нелегално пуштање во продажба на билети за натпреварот Македонија и Турција?

По медиумите низ Македонија пристига текст, за тоа, што точно се случувало пред и на 25 октомври во Битола, пред натпреварот...

Мартин Попоски / 1 ноември, 2018 9:44

Грчката провокација премолчена од македонската ракометна федерација, FYR е кратенка на непостоечка држава, или сме FYROM согласно времената спогодба или сме MKD

Грчката телевизија по “налог” не (пре)именува во FYR

По реакција и барање на ЕРТ променета кратенката МКД на вчерашниот ракометен натпревар, што е тежок прекршок за кој Македонската...

Мирко Бачиќ / 29 октомври, 2018 13:33

Спортската јавност од фелата на боречки спортови и вештини е згрозена од чинот на доделување високо признание, црн појас на премиерот Заев кој нема спортска историја

Црн појас во џудо за Заев, спортистите гневни на чинот

Џудо Федерацијата на Македонија, му доделила почесен црн појас на премиерот Зоран Заев. Џудистите и љубителите на овој спорт...

Мирко Бачиќ / 10:52

Срамен гест ја понижи Македонија, кога од бодовната табла беше симната кратенката MKD и се појави нова, FYR (Поранешна Југословенска Република) во која изостаба М за Македонија

Ракометарите загубија, Македонија стана FYR

Ракометната репрезентација на Македонија доживеа неочекуван пораз во рамките на квалификациите за Европското првенство ...

Мартин Попоски / 28 октомври, 2018 18:35

Останати вести од Актуелно

Спортската јавност од фелата на боречки спортови и вештини е згрозена од чинот на доделување високо признание, црн појас на премиерот Заев кој нема спортска историја

Црн појас во џудо за Заев, спортистите гневни на чинот

Џудо Федерацијата на Македонија, му доделила почесен црн појас на премиерот Зоран...

Срамен гест ја понижи Македонија, кога од бодовната табла беше симната кратенката MKD и се појави нова, FYR (Поранешна Југословенска Република) во која изостаба М за Македонија

Ракометарите загубија, Македонија стана FYR

Ракометната репрезентација на Македонија доживеа неочекуван пораз во рамките на квалификациите...

Првиот човек на СДСМ: наредната календарска година, воведуваме спортски ваучер, со шест милиони евра средства за поддршка на севкупниот спорт во земјата.

После ваучерите за “ алкохоличари” владата со нови ваучери за спорт

Владата на Република Македонија ќе продолжи со политиката на поддршка на спортот. Во...

По изјавата на социјалните мрежи на Ангелидис, се огласи и Николов од Македонско меѓународно движење за човекови права, кој повика сите да дадат поддршка за Македонија

Поранешниот хокејар од НХЛ: Јас сум канадски Македонец, нашето име е Македонија

Поранешниот хокејарски прволигаш на Канада, Мајк Ангелидис, кој има македонско потекло,...

Политичката еуфорија на Преспанскиот договор на Заев и Ципрас и во спортот, неизвесно дали вечер грчката репрезентација ќе излезе на терен со ракометната на Македонија

Грчките ракометари со закани, ако има “Македонија”, ние го напуштаме теренот

Македонската ракометна репрезентација денес гостува во Грција на натпревар од квалификациите...

По 13 години Битола домаќин на Македонската ракометна селекција за квалификации на ЕП, и повторно, скандал со продажбата на билети кои изреволтираа многумина битолчани

Скандал: Над 1.000 битолчани гледаа ракомет на мобилни со полициска придружба

По 13 години повторно Битола беше домаќин на македонската ракометна селекција во официјалн...

Навивачката група Комити, на социјалните мрежи, на Денот на независноста на Македонија, го објавија ставот на своето членство за претстојниот референдум за промена на името

Комити повикаа на бојкот на референдумот

Навивачката група Комити преку социјалните мрежи ги повика своите членови на бојкот...

Отворено писмо на Златко Неделковски, доајен на боречките спортови и вештини во Македонија, за односот на надлежните во реализацијата на големиот спортски настан

Златко Неделковски: Благодарам што ми ги отворивте очите дека имам работа со слепци!

Битола одлучи дека битолчани не заслужуваат во градот да се одржи Балкански шампионат...