Здравствените служби потврдија дека 23 лица, меѓу нив 5 деца биле прегледани во болниците, но само едно лице било задржано за дополнителен третман на повредите.

Путин ги одликува пилотот и копилотот за безбедното слетувањето на патничкиот Ербас во поле со пченки!

Пилотот на рускиот патнички авион кој остана без енергија во двата мотори откако во текот на вчерашниот лет удри во јато...

Сара Фемина / 16 август, 2019 19:43

Имено Морина кој по потерница од Србија од македонските власти требаше да биде испорачан во Белград, но ваквата одлука не беше прифатена па доцна, синоќа беше дочекан во својот дом во родното Ѓаково како херој, пишува приштински „Газета Експрес“.

ВИДЕО: Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина со тапани пречекан вo Косово

Томор Морина,поранешниот припадник на ОВК, беше уапсен на граничниот премин Блаце на 24 јули при влез од Косово во Македонија...

Катерина Крстиќ / 15 август, 2019 13:11

Покрај споменатите борбени авиони, Бугарија од САД ја доби и соодветната опрема за вооружување.

БУГАРИЈА ја збогати Америка за 1,2 милијарди долари за осум борбени авиони!

Бугарија на Соединетите Американски држави им исплати 1,2 милијарди долари за набавката на осумте борбени авиони Ф-16 Блок...

Перо Милчин / 12 август, 2019 20:36

Но наспроти Европа, во Австралија утринава е забележана прекрасна глетка. Имено, Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час.

Европа со температури над 40, Австралија под снег

Топлотниот бран е насекаде во Европа. Температури над 40, висок ув индекс, секојдневно граѓаните мака мачат со високите температури. Но...

Катерина Крстиќ / 10:48

Силното невреме пропратено со торнадо го погоди Луксембург, делови од Холандија и Германија, каде во покраината Баден – Витербург од ударот на гром се повредени 15 фудбалери.

НЕСРЕЌА: Гром удри во фудбалери за време на тренинг – 15 повредени

Во близина на спортскиот центар Розенфелд – Хајлнгенцимер во Германија, повредени се 15 фудбалери од удар на гром. Како што...

Перо Милчин / 10 август, 2019 20:05

Во прашање е најголема заплена на дрога во историјата на Германија. Цариниците пред две недли го прегледувале сомнителниот контејнер кој стигнал од главниот град Монтевидео, а одредиштето му било во Антверпен во Белгија.

РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА НА ДРОГА ВО ИСТОРИЈАТА: Уличната вредност изнесува 1 милијарда евра

Германските власти потврдија дека во Хамбург откриени се 4,5 тона кокаин чија улична врдност е дури 1,1 милијарди евра. Во прашање...

Валерија Петрова / 5 август, 2019 12:08

Портпаролот на крајбрежната стража Арманд Балило, изјавил дека засега не се знае дали има исчезнати патници и членови на екипажот.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА: Три траекти се превртеа на Филипините, најмалку седум мртви (ВИДЕО)

Најмалку седум лица настрадаа, а 31 се спасени кога денеска се превртеле три траекти како последица на лошото време помеѓу...

Рејхан Бајрами / 3 август, 2019 19:14

Националниот центар за спасување на море примил околу 130 пријави за заглавени бродови, а дојавите во најголем број биле од лица кои се наоѓале на тие пловни објекти или од очевидци

(видео)СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Уништени автомобили, куќи и откорнати дрвја!

Страшно невреме кое беше проследено со дожд и ветар со јачина од 148 километри на час вчера во доцните часови, ги погоди сплитското...

Сара Фемина / 10:52

Останати вести од Актуелно

Силното невреме пропратено со торнадо го погоди Луксембург, делови од Холандија и Германија, каде во покраината Баден – Витербург од ударот на гром се повредени 15 фудбалери.

НЕСРЕЌА: Гром удри во фудбалери за време на тренинг – 15 повредени

Во близина на спортскиот центар Розенфелд – Хајлнгенцимер во Германија, повредени...

Во прашање е најголема заплена на дрога во историјата на Германија. Цариниците пред две недли го прегледувале сомнителниот контејнер кој стигнал од главниот град Монтевидео, а одредиштето му било во Антверпен во Белгија.

РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА НА ДРОГА ВО ИСТОРИЈАТА: Уличната вредност изнесува 1 милијарда евра

Германските власти потврдија дека во Хамбург откриени се 4,5 тона кокаин чија улична...

Портпаролот на крајбрежната стража Арманд Балило, изјавил дека засега не се знае дали има исчезнати патници и членови на екипажот.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА: Три траекти се превртеа на Филипините, најмалку седум мртви (ВИДЕО)

Најмалку седум лица настрадаа, а 31 се спасени кога денеска се превртеле три траекти...

Националниот центар за спасување на море примил околу 130 пријави за заглавени бродови, а дојавите во најголем број биле од лица кои се наоѓале на тие пловни објекти или од очевидци

(видео)СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Уништени автомобили, куќи и откорнати дрвја!

Страшно невреме кое беше проследено со дожд и ветар со јачина од 148 километри на час...

Како што пишуваат француските медиуми, Францускиот министер за природна средина Франсоа де Ружи, кој важи за близок соработник на претседателот Емануел Макрон, поднесе оставка по извештаите за скапи вечери платени од државни пари и злоупотреба на субвенционирани станови.

Mинистер си поднесе оставка бидејќи платил вечера со сопругата со службена картичка

Да се биде политичар е многу одговорна функција и треба да се биде пример за секој граѓанин,...