Нелегитимниот избор без цензус на Чадиковски, колегите го поистоветуваат со несупешниот референдум за промена на името кој власта го прогласи за позитивен и успешен

Чадиковски по Статут, без мнозинство е нелегитимно избран за претседател на ЗНМ

Невиден скандал се случи на собранието за избор на претседател на Здружението на новинари на Македонија. Главниот и одговорен...

Мартин Попоски / 16 декември, 2018 7:34

Европскиот центар за превенција предупредува за зголемување на случаите кај деца на заболени од мали сипаници.

Алармантна ситуација : Расте бројот на заболени од сипаници во Европа

Според извештајот од Европскиот центар за превенција и контрола на болести, најмногу заболени има во Грција, Франција, Италија,...

Сара Фемина / 15 декември, 2018 13:47

Специјалниот претставник за преговорите за спорот со името, Нимиц со пост пензионерска дипломатска офанзива со поддршка од САД да го обезбеди Преспанскиот пред ОН

Грците задоволни што нема македонско малцинство, го бараат Нимиц за ОН

По најавите од кабинетот на Путин дека Преспанскиот бил или не ратификуван и од двете држави, сепак ќе се соочи со вето во...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 10:00

По нејасната фотографија, излезе и видео снимка на која јасно се гледаат поранешниот премиер Груевски и советникот Трајковски како ручаат во ресторант во Будимпешта

Груевски снимен во Будимпешта, избегна да даде изјава за медиумите (видео)

Никола Груевски вчера во луксузен ресторан во Будимпешта и се вози во возило макра Фолксфаген шарон со унгарски регистерски...

Мартин Попоски / 7:24

Најавата за вето кон Преспанскиот од Русија и Кина, ги вознемири ЕУ и ОН, па се активираа Могерини и приемот на Македонија во унијата и Нимиц со своите советодавни политики

Могерини и Нимиц во паника, Преспанскиот мора да “преживее” во ОН

По најавите од Русија, лично соопштени на грчкиот премиер Ципрас при посетата на официјална Москва, дека Преспанскиот ќе...

Мартин Попоски / 5:44

И покрај напорите на грчкиот премиер да го разубеди рускиот претседател, Русија останува на ставот дека заедно со Кина и Турција ќе го оспорат Преспанскиот пред СБ при ОН

Преспанскиот договор сепак ќе се соочи со вето пред СБ на ОН

И по средбата Ципрас – Путин останува јасно дека Русата Федерација ќе го блокира Преспанскиот договор пред Советот за...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2018 6:01

Останати вести од Актуелно

Најавата за вето кон Преспанскиот од Русија и Кина, ги вознемири ЕУ и ОН, па се активираа Могерини и приемот на Македонија во унијата и Нимиц со своите советодавни политики

Могерини и Нимиц во паника, Преспанскиот мора да “преживее” во ОН

По најавите од Русија, лично соопштени на грчкиот премиер Ципрас при посетата на официјална...

И покрај напорите на грчкиот премиер да го разубеди рускиот претседател, Русија останува на ставот дека заедно со Кина и Турција ќе го оспорат Преспанскиот пред СБ при ОН

Преспанскиот договор сепак ќе се соочи со вето пред СБ на ОН

И по средбата Ципрас – Путин останува јасно дека Русата Федерација ќе го блокира...

Премиерот на Грција од Москва потврди дека Преспанскиот договор само го уредува името на новата држава, но нема врска со нејзиното членство во било кои светски организации

Преспанскиот договор е за името, а не за влез во меѓународни организации

Грчкиот премиер конечно ја истакна суштината на Преспанскиот договор, со кој Грција...

Лавров смета дека пристапот на Брисел и Вашингтон под притисок да се бира помеѓу нив или Москва е грешен и застарен и дека тој самиот предизвикува тензии и кризи на Балканот

Уставните измени се изнудени со уцени и поткуп на пратеници

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, при посетата на грчкиот премиер Алексис...

Ципрас планира да се обрати лично или писмено до сите 140 држави кои не признале по уставното име, Македонија, дека наскоро ќе мора да го користат новото, Северна

Ципрас и од Русија ќе побара да не именува со Северна Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас при секоја средба со странски претставник, чија земја...

Претседателот на САД, според политичкиот тестамент на покојниот поранешен претседател, Буш постариот, смее да биде присутен на погребот, но не смее да има обраќање

Трамп не го сакаат ни мртвите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, половично е поштеден од јавниот срам, уште еден...