Со писмо од 19 март 1907 година, Јован Бабунски, како шеф на Горскиот штаб им се обраќа на селаните од селото Сенокос, Прилепско, а потписите на штабот се заверени со печат.

Да не беа Охриѓани немаше да се основа Охридската архиепископија!

Во 1890 година, сто и дваесет охриѓани, признавајќи дека долго биле заблудени од Бугарската егзархија, се потпишале под молбата...

Сара Фемина / 4 ноември, 2019 20:39

„Ако гледачот успее да влезе во тој свет и ако некаде го однесе, тогаш мислам дека ќе го засака филмот.

МОДЕН ПОГОДОК НЕОДОЛИВА И СЕКСИ: Фетаи на црвениот тепих блескаше во модерна комбинација!

Јавната обвинителка Фатиме Фетаи вчеравечер беше присутна на премиерата на филмот „Врба“. Таа на црвениот тепих се појави...

Сара Фемина / 2 ноември, 2019 15:41

Сепак, според познаниците, тој неодамна сфатил дека е болен, а итно му се потребни пари за лекување.

Бора Чорба пред умирање, тој боледува од рак?

Познатиот српски рокер, Бора Ѓорѓевиќ. фронтменот на „Рибља чорба“ е тешко болен, па поради канцер на простата морал да ги...

Македонка Димкин / 20 октомври, 2019 0:56

Првиот фестивалски ден за „Врба“ ќе почне со утринска проекција за новинарите, следи прес-конференција со Манчевски и актерките Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Камка Тоциновски, а вечерта е гала премиерата со црвен килим.

МАНЧЕВСКИ СО НОВ УСПЕХ: Светска премиера на „Врба“ на Филмскиот фестивал во Рим!

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде вечерва на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките...

Сара Фемина / 19 октомври, 2019 20:30

На 15 локации, истовремено, уметници, музичари и сите што се дел од „Бела ноќ“ на присутните ќе им понудат различна културно-уметничка содржина.

„50 години Скопски“ – Бела ноќ: Хитови од Скопски фестивал ќе се пеат пред Универзална сала!

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д-видеомапинг и уште многу други културни содржини се дел од 15. јубилејна „Бела...

Перо Милчин / 5 октомври, 2019 20:20

Првото судско рочиште е закажано за 21 октомври во Кривичниот суд, кога Јовановски ќе треба да седне на обвинителна клупа, каде што ќе му се суди за кривичното дело „Тешка телесна повреда“

СКАНДАЛОЗНО СЕМЕЈСТВО: На татко му на Боки 13 ќе му се суди за физички напад!

Сопственикот на 1ТВ и татко на Боки 13 Миле Јовановски, наскоро ќе му се суди за напад на свештеникот Виктор Стојчев на кого...

Сара Фемина / 27 септември, 2019 11:12

Фестивалот е најстар на светот посветен на креативноста на кинематографиите.

Вечерва отворање на 40- то издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола се дига завесата на 40 то јубилејно издание на ИФФК „Браќа Манаки“, а ќе го отвори најновиот филм на култниот...

Сара Фемина / 14 септември, 2019 20:22

Изборот на името на училиштето е по желба на граѓаните кои се изјаснија на јавна анкета која ја спроведе општината на својата веб страница во јули годинава.

Новото општинско училиште во Капиштец ќе го носи името „КИРО ГЛИГОРОВ“

Советот на Општина Центар пред два дена го усвои предлогот, новото општинско училиште во населбата Капиштец да го носи името...

Перо Милчин / 26 август, 2019 19:54

Останати вести од Култура

На 15 локации, истовремено, уметници, музичари и сите што се дел од „Бела ноќ“ на присутните ќе им понудат различна културно-уметничка содржина.

„50 години Скопски“ – Бела ноќ: Хитови од Скопски фестивал ќе се пеат пред Универзална сала!

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д-видеомапинг и уште многу други културни...

Првото судско рочиште е закажано за 21 октомври во Кривичниот суд, кога Јовановски ќе треба да седне на обвинителна клупа, каде што ќе му се суди за кривичното дело „Тешка телесна повреда“

СКАНДАЛОЗНО СЕМЕЈСТВО: На татко му на Боки 13 ќе му се суди за физички напад!

Сопственикот на 1ТВ и татко на Боки 13 Миле Јовановски, наскоро ќе му се суди за напад...

Изборот на името на училиштето е по желба на граѓаните кои се изјаснија на јавна анкета која ја спроведе општината на својата веб страница во јули годинава.

Новото општинско училиште во Капиштец ќе го носи името „КИРО ГЛИГОРОВ“

Советот на Општина Центар пред два дена го усвои предлогот, новото општинско училиште...

Земјотресот се случил на 26 јули 1963 година во 5:17 часот. Како резултат на земјотресот, од 1.000 до 1.100 жители ги загубиле животите, а најмалку 3000 лица биле повредени.

ОБЕЛЕЖУВАЊЕ ГОДИШНИНА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ: Гости Влатко Стефановски, Танос Ставридис, Биља Крстиќ и Биг Бенд

Објавена е програмата на град Скопје, за одбележување на 56 години од катастрофалниот...

Ансамблот Танец претставува симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура веќе седум децении, културен амбасадор кој несебично ја презентира и споделува богатата македонска традиција во земјата и во светот.

Уште еден голем концерт на амбасадорот на македонскиот фолклор- Танец во четврток во Прилеп

Под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, на 4 ти јули во четврток...

Никој не останува рамнодушен кога настапува „Танец“. Уште при првиот звук од зурлата, уште на првиот удар од тапанот и при првиот чекор на ороводецот ни заигруваат срцата, ни затреперува телото.

Седумдесет години „ТАНЕЦ“ – амбасадор на македонскиот фолклор насекаде низ светот!

„Танец“ — aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, основан во 1949 година. Со своето...