„Медена земја“ исто така вечерва ја освои и наградата за најдобар документарец на Здружението на филмски критичари на Њујорк.

„Медена земја“ го освои Њујорк: Документарецот најдобар филм за 2019 според „Њујорк Тајмс“

Според “Њујорк Тајмс”документарниот филм „Медена земја“, на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, е вброен меѓу најдобрите...

Сара Фемина / 4 декември, 2019 22:37

Во онлајн номинирањето учествуваа 569 луѓе, а дамите со најмногу номинации формираа листа од 50 финалистки во вкупно 10 категории за кои потоа гласаше 10-члено жири составено од претставници на медиуми, компании и стопански комори.

Мила Царовска избрана за жена на годината(ФОТО)

Во пријатна и опуштена атмосфера со многу позитивна енергија вчера во “Рагуза360” во Скопје, се одржа прогласувањето на победничките...

Сара Фемина / 23 ноември, 2019 17:05

Иако имаше намери да се врати во Австрија, Кајмакоски сепак се одлучи да остане уште една сезона во Србија

Кајмакоски вечниот гастарбајтер во „Твоето лице звучи познато„!?

Даниел Кајмакоски заврши уште една тешка имитација во „Твоето лице звучи познато“ на највисоко ниво, кога се појави облечен...

Македонка Димкин / 17 ноември, 2019 21:07

Со писмо од 19 март 1907 година, Јован Бабунски, како шеф на Горскиот штаб им се обраќа на селаните од селото Сенокос, Прилепско, а потписите на штабот се заверени со печат.

Да не беа Охриѓани немаше да се основа Охридската архиепископија!

Во 1890 година, сто и дваесет охриѓани, признавајќи дека долго биле заблудени од Бугарската егзархија, се потпишале под молбата...

Сара Фемина / 4 ноември, 2019 20:39

„Ако гледачот успее да влезе во тој свет и ако некаде го однесе, тогаш мислам дека ќе го засака филмот.

МОДЕН ПОГОДОК НЕОДОЛИВА И СЕКСИ: Фетаи на црвениот тепих блескаше во модерна комбинација!

Јавната обвинителка Фатиме Фетаи вчеравечер беше присутна на премиерата на филмот „Врба“. Таа на црвениот тепих се појави...

Сара Фемина / 2 ноември, 2019 15:41

Сепак, според познаниците, тој неодамна сфатил дека е болен, а итно му се потребни пари за лекување.

Бора Чорба пред умирање, тој боледува од рак?

Познатиот српски рокер, Бора Ѓорѓевиќ. фронтменот на „Рибља чорба“ е тешко болен, па поради канцер на простата морал да ги...

Македонка Димкин / 20 октомври, 2019 0:56

Првиот фестивалски ден за „Врба“ ќе почне со утринска проекција за новинарите, следи прес-конференција со Манчевски и актерките Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Камка Тоциновски, а вечерта е гала премиерата со црвен килим.

МАНЧЕВСКИ СО НОВ УСПЕХ: Светска премиера на „Врба“ на Филмскиот фестивал во Рим!

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде вечерва на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките...

Сара Фемина / 19 октомври, 2019 20:30

На 15 локации, истовремено, уметници, музичари и сите што се дел од „Бела ноќ“ на присутните ќе им понудат различна културно-уметничка содржина.

„50 години Скопски“ – Бела ноќ: Хитови од Скопски фестивал ќе се пеат пред Универзална сала!

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д-видеомапинг и уште многу други културни содржини се дел од 15. јубилејна „Бела...

Перо Милчин / 5 октомври, 2019 20:20

Останати вести од Култура

„Ако гледачот успее да влезе во тој свет и ако некаде го однесе, тогаш мислам дека ќе го засака филмот.

МОДЕН ПОГОДОК НЕОДОЛИВА И СЕКСИ: Фетаи на црвениот тепих блескаше во модерна комбинација!

Јавната обвинителка Фатиме Фетаи вчеравечер беше присутна на премиерата на филмот...

Првиот фестивалски ден за „Врба“ ќе почне со утринска проекција за новинарите, следи прес-конференција со Манчевски и актерките Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Камка Тоциновски, а вечерта е гала премиерата со црвен килим.

МАНЧЕВСКИ СО НОВ УСПЕХ: Светска премиера на „Врба“ на Филмскиот фестивал во Рим!

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде вечерва на Филмскиот...

На 15 локации, истовремено, уметници, музичари и сите што се дел од „Бела ноќ“ на присутните ќе им понудат различна културно-уметничка содржина.

„50 години Скопски“ – Бела ноќ: Хитови од Скопски фестивал ќе се пеат пред Универзална сала!

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д-видеомапинг и уште многу други културни...

Првото судско рочиште е закажано за 21 октомври во Кривичниот суд, кога Јовановски ќе треба да седне на обвинителна клупа, каде што ќе му се суди за кривичното дело „Тешка телесна повреда“

СКАНДАЛОЗНО СЕМЕЈСТВО: На татко му на Боки 13 ќе му се суди за физички напад!

Сопственикот на 1ТВ и татко на Боки 13 Миле Јовановски, наскоро ќе му се суди за напад...

Изборот на името на училиштето е по желба на граѓаните кои се изјаснија на јавна анкета која ја спроведе општината на својата веб страница во јули годинава.

Новото општинско училиште во Капиштец ќе го носи името „КИРО ГЛИГОРОВ“

Советот на Општина Центар пред два дена го усвои предлогот, новото општинско училиште...