Концептното возило VISION AVRT ќе се прикаже и за прв пат во Европа во пресрет на Саемот за автомобили.

Објавил: Мате Парлоф | 28 февруари, 2020 22:33

MERCEDES-BENZ во салонот во Женева 2020: Три AMG светски премиери и нови концепти

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Штутгарт / Женева – Годинешниот 90-ти автомобилски саем носи неколку нови производи: надграден Е-класа, три светски премиери на АМГ, нови модели од компактното хибридно семејство, како и модел Марко Поло со системот за напреден контролен систем на Мерцедес (МБАЦ).

Концептното возило VISION AVRT ќе се прикаже и за прв пат во Европа во пресрет на Саемот за автомобили.

Возбудлива премиера на новата E-Class и многу светски премиери на AMG.

Освежената Е-Класа носи примена на неколку хибридни варијанти, од кои едната ќе биде изложена во Женева. Ажурирањето се одликува со подинамичен дизајн, како и спортска надворешност на Avantgarde, како и најновата генерација на Actrive Distance Assist DISTRONIC, Active Stop-and-Go Assist, Active Steering Assist и многу повеќе.

Фабриката, која се истакнува како најголема инвестиција на Мерцедес-Бенц / Дајмлер и првата фабрика за автомобили во Русија, беше именувана по Сириус, најсветлата ѕвезда видлива од било кој дел од Земјата, соопшти компанијата. Фабриката од 85 хектари се наоѓа во индустрискиот парк Есипово, на околу 40 километри северно од Москва, и е опремен со технологии 4.0 и со целосна флексибилна монтажна технологија која ќе овозможи производство на голем број возила на една монтажна линија, објави Мерцедес -Бенц. Фабриката ќе ги опфати сите фази на производство.
Компанијата ќе произведува автомобили од својата Е-серија, како и SUV, во новиот „руски“ објект. Според аналитичарот Никита Кричевски, автомобилите произведени во новата фабрика треба да бидат поевтини за рускиот пазар.

Редизајнот е видлив и однатре – на пример, целосно редизајниран волан, достапен во различни верзии, како и мултимедијалниот систем MBUX (Mercedes-Benz User Experience), кој е дел од стандардната опрема со два големи екрани од 10,25 инчи / 26 см рамо до рамо со што се создава единствена целина на инфозабавниот систем.

Зголемената електрификација на погонскиот систем е исто така важен чекор кон иднината. Електронската класа во варијантата АМГ ќе биде откриена и во Женева, како и два нови SUV од Афалтербах.

Марко Поло – компактен кампер, интелигентно мрежен.

Компактниот кампер од марката „мерцедес“ ќе биде прикажан во Женева со две „паметни иновации“. Интуитивниот инфо-систем за интуитивен MBUX (Mercedes-Benz User Experience), познат од најразлични модели на патнички автомобили со три ѕвезди, својата премиера ќе ја има во моделот Марко Поло во пролетта 2020 година.

Новоразвиениот модул MBAC (Mercedes-Benz Advanced Control) интерфејс ќе биде интегриран во исто време со воведувањето на MBUX системот. MBAC овозможува централно работење на низа функции, како што се светло или греење, преку екранот на допир на кокпит или преку апликација на паметни телефони.

Како резултат, Марко Поло станува паметен дом на тркала.

ВИЗИЈА АВТР – Концепт за подготвено возило во Холивуд.

ВИСИОН АВТР ја имаше својата светска премиера на Consumer Electronics Show (CES) во Лас Вегас, а ќе биде прикажана на настанот „Запознајте го мерцедесот“ за прв пат во Европа. Концептното возило, скратено како ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION, беше ко-напишано со аватарот на  Камерун и е резултат на невообичаена глобална соработка помеѓу една од најиновативните марки во шоубизнисот и осмата највредна марка во светот, Mercedes-Benz.

Како олицетворение на визијата за идна подвижност, ВИЗИОН АВТР е пред своето време не само во однос на футуристичкиот дизајн: тој нуди сосема нова форма на интеракција помеѓу човекот, машината и природата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.