Ова бил омилениот колач на Тито и затоа на некои места не е само претседателски колач, туку ќе го најдете и како Титов колач:

Објавил: Весна Петровска | 11 мај, 2019 13:08

Oва е омилениот колач на претседателот

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Животот на Маршалот Јосип Броз Титот се уште е топ тема во регионот. Интересно е што малкумина знаат дека маршалот се опуштал со виски старо 20 години и пушел цигари од Хавана, а кога е храната во прашање, тој не бил многу пребирлив. Според неговиот последен батлер, Јоже Осели, на југословенскиот претседател секогаш му сервирале различно месо, прилози и салати, а тој самиот си го ставал во чинија она што сакал да го јаде во моментот.

Исто така тој имал омилен колач што во некои места во Србија можете и да нарачате токму од Титовиот колач.

4 жолчки

200 г шеќер

5 лажици ладно кафе

100 г мелени ореви

5 лажици брашно

3 лажици масло

1 прашок за печиво

шлаг од 5 белки

ЗА ФИЛ 1:

400 мл млеко

5 лажици брашно

2 жолчки

ЗА ФИЛ 2:

230 г путер

10 лажици шеќер

100 г растопено чоколадо за готвење

1 ванилин шеќер (или екстракт)

ПОСТАПКА:

Одвојте ги белките од жолчките. Во белките додадете 100 г шеќер и измиксајте со миксер во цврст снег.

Во жолчките додадете исто така 100 г шеќер и миксајте. Потоа додадете 5 лажици ладно кафе, 100 г ореви, 5 лажици брашно, 3 лажици масло, 1 прашок за печиво и смесата од белки.

Мешајте полека со лажица за да остане смесата воздушеста. Ставете да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 20-25 минути (плех со димензии 32х23х5)

Фил 1: Во 400 мл млеко додадете 5 лажици брашно и 2 жолчки и гответе со постојано мешање додека да згусне. Оставете целосно да излади.

Фил2: во 230 г путер на собна температура додадете 10 лажици шеќер, 100 г топено чоколадо и 1 ванилин шеќер. Пенасто изматете и спојте го со првиот фил.

Врз изладениот колач нанесете го филот и одозгора премачкајте со шлаг пена.

*на крај во останува една белка, таа можете да ја искористите за појадок или нешто друго.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кујна

Во омилените јадења на министрите спаѓа свинското каре, при тоа што ќе се набави повеќе од еден тон квалитетно месо од овој тип.

Владата ќе јаде свежо месо за 40.000 евра. Ќе се јаде бифтек, прасечко месо и свински ребра

Владата распишала оглас за набавка на над шест тони свежо месо во вредност од 2.400.000...