Без разлика на се, сепак Шилегов сфати дека треба да е дел од народот и во последен момент го организира дочекот а и обезбеди чартер лет, што е сепак за пофалба

Објавил: Македонка Димкин | 4 јуни, 2019 9:53

Shilegov посрамотен си замина од прославата, Македонците простуваат но не забораваат!

Фото/Текст извор: ©плусинфо

Дежурниот новинар на „Северна Македонија„ Героски кој од време на време се обидува да се прикаже како фер новинар напиша: Обидот за политичко киднапирање на радоста на навивачите на европскиот ракометен шампион „Вардар“ овој пат не успеа. А бре и за киднапер треба да те бива! Наместо киднапирана прослава, видовме сосема поинаков перформанс – илјадници „комити“ и фанови на РК „Вардар“ спонтано го водеа настанот, а една поголема група навивачи оркестрирано ја искористи приликата за класична политичка пропаганда. Им се сможе…

Ако мене ме прашате, подобро и тоа, одошто да пукнеше поголем резил. На секое спомнување на „Град Скопје“, се слушаа свирежи на негодување. Можам да замислам што ќе се случеше ако градоначалникот Петре Шилегов се обидеше да се качи на сцената за да го „лапне“ микрофонот. А богами, можам да замислам и што ќе се случеше ако од некаде се појавеше Зоран Заев, според некои комични теории што ги прочитав на Фејсбук, најзаслужниот за сите наши победи, па и за овој спортски триумф.

Шилегов не се сомели да излезе на бина, тој не бепе ни сппомнат дека бил присутен. Фештата вчера беше исклучиво за Македонците и Макеоднскиот народ, за навивачите на и фановите на Вардар. Облекувањето на дрес не го испра срамот на Шилегов . Сепак мора да му се одадае и комлиметн , дочекот беше безпрекорно добро организиран

За среќа, изгледа дека во последен момент политичарите сфатиле дека единствениот разумен начин да избегнат непотребни непријатности и тензии на преполниот плоштад Македонија е воопшто да не се појават на прославата. Да ги снема. Како што во еден момент исчезна и организаторот, кутриот Шилегов…

„Не слушнав, му се заблагодари ли некој на Петре Шилегов за дочекот или го заборавија“, прашува професорот Ѓорги Спасов. Не професоре, не го заборавија, намерно го изигнорираа. И тоа жестоко!

Не знам кој го заглави Петрета Шилегов да се нафати да биде организатор на прославата. Ама кој и да го сторил тоа, не му е пријател.

За љубов на вистината, Петре здраво се потруди да си ја заврши задачата: им додели пристојна премија на шампионите, им плати чартер-авион за тие што побрзо да се вратат дома, им организираше свечен пречек на аеродромот и трансфер со панорамски автобус, кон тоа придодаде катарза под Триумфалната капија, па убава бина, па мешана музика, а и озвучување и микрофони, за Вардарци самите да си ја водат прославата. И никој фала да му каже. Не е фер…

Петре дури и се облече во дресот на „Вардар“, си го напиша името Shilegov на грбот, ракоплескаше радосно кога ракометарите слегуваа од авионот, го издржа срамот што две третини од нив поминаа покрај него како покрај турско гробје, без да го погледнат, за на крајот да застане збунет и тажен покрај бината, со поглед „ко ме гурну“, веќе свесен дека никој нема ни да го спомне, ни да му се заблагодари, а најмалку да му дозволи да зуцне збор-два на бината.

Сценографијата во публиката – знамињата со сонцето од Вергина, државното знаме стуткано колку да не е без ич, скандирањата „Никогаш Северна, само Македонија!“ – покажа дека ракометарите на „Вардар“ шампионската титула ѝ ја посветија на една друга држава. Не на оваа под чие име настапија и секако не на оваа што ја водат луѓе кои непромислено се обидоа да спечалат некој поен на “Вардаровата“ спортска слава и кои го организираа и го платија спектаклот. Со наши пари, нормално.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премиерот Зоран Заев, пред почетокот на седницата за ТВ Сител изјави дека актуелните случувања ќе бидат на дневниот ред на Централниот одбор на СДСМ.

ЖЕШКИ РАЗГОВОРИ НА БИХАЌКА: Започна седницата на Централниот одбор на СДСМ!

Централниот одбор на СДСМ ја започна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје. Во...

И прашањето е, што зборуваме за довербата во владеењето на правото, за случајот „Рекет“ или Евроинтеграција?

АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ: “ДУИ е најцрната дамка на разнишаниот правосуден систем во Македонија”

Ова е вистината зошто криминалците од ДУИ се заштитени од правда за нивниот криминал...

Вчера по налог на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција беше приведена и притоврена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за злоупотребила службената положба и овластувањата со што се стекнала со лична користа.

ФЕТАИ: Продолжуваме со работа, СЈО е во целост посветен на борбата за правда

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека...

Во екипата беа долгогодишните новинари Ацо Кабранов, Христијан Стојчевски, Гордана Дувањак, Анета Кочишки како и познатата пеачка и актерка Тијана Дапчевиќ.

УЈП од петок ќе ги “ЧЕШЛА” фирмите кои се поврзани со Бојан Јовановски и Меѓународниот Сојуз!

Управата за јавни приходи од петок ќе ги проверува фирмите кои се поврзани со Бојан...