Снегови продолжуваат да паѓаат во делови од земјата, а властите соопштија дека списокот на жртви сè уште не е конечен, пренесува Ројтерс.

СТРАШНО: Ладен бран во Авганистан усмрти најмалку 17 лица за еден ден – листата не е конечна(ВИДЕО)

Најмалку 17 лица починаа денес како резултат на ненадејниот студен бран што го зафати Авганистан, соопштија официјални лица...

Рејхан Бајрами / 12 јануари, 2020 15:56

Трамп во воздушната база во Баграм стигна околу 20:30 часот по локално време и со војниците се задржа три часа.

ТРАМП ЈА ИЗНЕНАДИ АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ВО АВГАНИСТАН: Претседателот на САД дојде во посета за “Денот на Благодарноста”

Претседателот на САД, Доналд Трамп дојде во изненадена посета во Авганистан, за да ги посети американските војници за “Денот...

Сара Фемина / 28 ноември, 2019 21:37

Меѓу жртвите има жени и деца, пренесува „Раша“, додавајќи дека бомбата била прикачена на полициски автомобилот што се наоѓал во близина на митингот.

АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АВГАНИСТАН? 24 мртви при експлозија за време на говорот на Гани

Најмалку 24 лица загинаа, а десетици се повредени кога експлодира бомба во близина на предизборниот митинг што го одржа авганистанскиот...

Весна Петровска / 17 септември, 2019 12:05

На венчавката присуствувале стотици луѓе, а меѓу настраданите најмногу има жени и деца.

МАСАКР ВО АВГАНИСТАН: 63 загинати и повеќе од 180 повредени во експлозијата во Кабул!

Најмалку 63 лица се убиени, а 182 се ранети во синоќешниот напад на бомбаш самоубиец на свадба во Кабул, соопшти денеска министерството...

Рејхан Бајрами / 18 август, 2019 11:29

Новиот круг преговори со талибанците за мир во Авганистан беше најпродуктивните до овој момент, изјави специјалниот претставник на САД, Залмај Халилзад.

СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА: Талибанците разнесоа автомобил во Авганистан, најмалку 12 мртви!

Талибанските исламистички борци убиле најмалку осум припадници на авганистанските безбедносни сили и четворица цивили,...

Рејхан Бајрами / 7 јули, 2019 10:46

Од Министерството во заменик гувернерот на Кандахар Абдул Ханан Монеб изјави дека поплавите се најлоши, најголеми и најкатастрофални кои се случиле во последните седум години на ова место.

Во големи поплави во авганистанската провинција Кандахар, 20 загинати меѓу кои и деца

Во авганистанската провинција Кандахар загинаа најмалку 20 луѓе, а меѓу нив има и деца, кога од поплави беше зафатен тој регион,...

Перо Милчин / 3 март, 2019 11:48

До крајот на годинава, за време на парламентарните и локални избори во Авганистан, Германија ќе додели помош до 430 милиони евра за низа проекти во земјата

Германија со повеќе од 430 милиони евра за помош на Авганистан

Германските власти најавија помош од 432 милиона евра за економски развој на Авганистан во 2018 година. Помошта ќе биде наменета...

Мартин Попоски / 28 септември, 2018 9:00

Во два одделни напади од бомбаши самоубијци во Кабул, Авганистан, животот го загубија најмалку 20 лица а над 100 се тешко повредени

Најмалку 20 загинати во двоен самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 100 се повредени во двоен самоубиствен бомбашки напад врз спортски клуб во шиитски кварт во главниот...

Мирко Бачиќ / 6 септември, 2018 6:54