Скопје и Тирана беа единствените странски дестинации на „ГуливЕр“. Компанијата го одржуваше летот Софија-Скопје со турбопропелерски авион АТР 72-600, кој е со капацитет од 65 седишта, а летовите беа во понеделник и сабота, во 5 часот наутро.

Престана продажбата на авиобилети за линијата Скопје-Софија-Скопје

Бугарската авиокомпанија „ГуливЕр“ престанала да продава билети за летот Софија-Скопје по 21 мај, објави порталот специјализиран...

Сара Фемина / 3 мај, 2022 5:41

Авионот АН-30 претходната ноќ прво бил источно од данскиот балтички остров Борнхолм, а потоа полетал кон шведска територија.

Швеѓаните исплашени, затоа што руски воен авион го нарушил воздушниот простор

Руски воен авион вчера накратко го нарушил шведскиот воздушен простор, соопшти шведската армија, пренесува Хина. Авионот...

Мате Парлоф / 1 мај, 2022 8:37

Како што индустријата се враќа во нормала како предпандемијата, Wizz Air продолжува да ги прошируваоперациите низ својата мрежа, со рути кои ќе ги одведатпатниците низ цела Европа во зимата 2022-2023 година.

WIZZ AIR ГО ОБЈАВИ НОВИОТ ЗИМСКИ РАСПОРЕД 2022-2023

Wizz Air, најбрзорастечката и најодржлива авиокомпанија во Европа*, гообјави својот зимски распоред за 2022 година (октомври2022...

Перо Милчин / 29 март, 2022 16:19

„Ако немате сила, сила да го затворите небото, дајте ми авиони. Авионите може да бидат и од советскиот сојуз. Зарем тоа не е фер“, рече украинскиот претседател.

Зеленски – до западните партнери: „Дајте ми воени авиони“

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика Западот да и обезбеди на Украина воени авиони, доколку тие не се подготвени...

Мирко Бачиќ / 5 март, 2022 9:14

Владина делегација на Македонија, предводена од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, а во придружба на делегација од Бугарија составена од министерот за транспорт, Николај Сабев и за министерот за туризам, Христо Проданов, како и тур-оператори од Бугарија денеска со првиот лет слетаа на Меѓународниот аеродром Скопје.

На средбата во Клуб на пратенци, покрај претставниците на владите на двете држави присуствуваа и претставници на тур-операторите од Македонија и Бугарија.

Бочварски: Авио-линијата Скопје – Софија редовно ќе се вопостави од 27 март

Авиолинијата Софија – Скопје започнува редовно да сообраќа од 27 март, со што отвораме нови можности за нашите граѓани, изјавија...

Сара Фемина / 11 февруари, 2022 19:23

Листа од авионски компании кои се сметаат за најбезбедни во светот.

Ова се најбезбедните авио-компании и аеродроми во светот

Според ранг листата на Германското биро за анализа несреќи (Jet Airliner Crash Data Evakuation Centre), објавена во магазинот „Aero internacional“,...

Сара Фемина / 5 февруари, 2022 11:48

Летовите на авиокомпанијата за зимскиот период ќе бидат засегнати на сите пазари што ги опслужува во поранешна Југославија, вклучувајќи ги Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Косово и Словенија, пренесува „ек-ју авиатион“

Од Визер пристигна вест за Македонците – ќе следат нови откажувањa на летови

Нискобуџетната компанија „Визер“ е во процес на привремено прекинување на над четириесет линии од својата мрежа во поранешна...

Сара Фемина / 4 декември, 2021 17:56

Стабилизација на секторот и среднорочно и долгорочно закрепнување, како што оценуваат од ТАВ Македонија, операторот со македонските аеродроми, ќе има кога условите за влез во различни земји кои се поврзани со Ковид-19 ќе се изедначат за сите државјани на сите држави.

До крајот на годинава четири нови дестинации од Скопје, авиособраќајот полека закрепнува

Во првите девет месеци од годинава на македонските аеродроми се превезени за 57 проценти повеќе патници во однос на истиот...

Перо Милчин / 24 октомври, 2021 12:43