Австралискиот град минатата ноќ забележа минимална температура од 25,4 степени, објави Би-Би-Си.

Најтопла ноемвриска ноќ во СИДНЕЈ: Регистрирана температура од 30 степени, противпожарната служба предупреди на опасност од пожар(ВИДЕО)

Сиднеј ја забележа најтоплата ноемвриска ноќ, а дневните температури достигнаа 40 степени, па противпожарната служба на Нов...

Сара Фемина / 29 ноември, 2020 19:16

Китовите се во фаза на годишна миграција, а некои од нив завршија во реката, 30 километри длабоко во копното.

МИСТЕРИЈА ВО АВСТРАЛИЈА: Китови долги 16 метри залутаа во река полна со КРОКДИЛИ (ВИДЕО)

Австралиските власти соопштија дека ќе преземат чекори за враќање на китовите залутани во река полна со крокодили. Китовите...

Рејхан Бајрами / 14 септември, 2020 15:55

Морисон притоа откри дека владата со компанијата CSL Ltd постигнала договор за производство на две вакцини.

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Австралиските власти соопштија дека првите количества од вакцината против Ковид-19 ги очекува во јануари, а премиерот Скот...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 12:05

Втората по бројност држава во Австралија, Викторија, е епицентарот на вториот бран на епидемијата, а во моментот има 75% од вкупниот број на заразени лица во Австралија.

МЕЛБУРН И ПОНАТАМУ ПОД РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ: Ново жариште во државата Викторија!

Во државата Викторија, бројот на заразени случаи не се намалува со очекуваното темпо, па затоа денес беше донесена одлука...

Мирко Бачиќ / 6 септември, 2020 12:28

Нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ ги однесе децата во Австралија, што особено ја мачи Тања.

СЕ ФИНАНСИРАВ ИСКЛУЧИВО ЈАС, НЕ ЗАСЛУЖУВАМ ЖИВОТ БЕЗ ДЕЦАТА: Тања Савиќ прв пат јавно проговоре за бракот!

Тања Савиќ за прв пат се отвори пред јавноста и зборуваше за своето семејство. Таа раскажа детали за приватниот живот.  Иако...

Катерина Крстиќ / 15 јуни, 2020 16:52

Тим експерти за заразни болести од Универзитетот Квинсленд во Бризбејн изјави дека тие биле во можност да ја излечат лошата болест со помош на два добро познати лекови.

Австралиски доктор има решение за КОРОНА: Со овие 2 лека ги лечел заразените и еве какви беа резултатите(видео)

Тим австралиски експерти за заразни болести велат дека двата лека можат да помогнат во лекување на пациенти со коронавирус,...

Рејхан Бајрами / 24 март, 2020 15:29

Бриџит Вилкинс (29), кој живее во Бризбејн, ги опиша симптомите што ги чувствувала налик на коронавирус. Иако нагласи дека не ја потценува сериозноста на вирусот корона, таа побара да се намали хистеријата, велејќи дека имала „болка во грлото и силна главоболка“ како симптом, пренесува News.com.au.

СОВЕТ ОД ЖЕНА КОЈА Е ЗАБОЛЕНА ОД КОРОНАВИРУСОТ: ОВАА ПОРАКА ТРЕБА ДА ДОПРЕ ДО ЦЕЛИОТ СВЕТ

Жена во Австралија заболела од Коронавирусот, па пренесува важна порака во Велика Британија. Бриџит Вилкинс (29), кој живее...

Катерина Крстиќ / 11 март, 2020 22:22

По должината на брегот на северот паднаа 250 милиметри дожд за 24 часа, додека во регионот Сини Планини паднаа 150 милиметри.

Бранови од 14 метри и поплави во Австралија: Торнада со високи температури беснеат на запад(ВИДЕО)

Невремето кое беше проследено со дожд и грмежи ја погоди источна Австралија, додека тропскиот циклон Дамјан ослабе на северозападниот...

Рејхан Бајрами / 9 февруари, 2020 13:57