Освен Курц, под истрага се уште девет лица, се наведува во соопштението што го пренесува Ројтерс.

Курц под истрага за корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц е под истрага поради сомнение за корупција, објавија денеска обвинителите за борба...

Сара Фемина / 7 октомври, 2021 6:37

Крајно време е Македонија да ги започне преговорите со ЕУ и да ја интензивира сопствената и регионалната европеизација преку отворањето на поглавјата низ преговорите, е една од заедничките констатации од разговорот.

Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров неодамна оствари...

Мирко Бачиќ / 19 јуни, 2021 21:44

Претходно австријците постигнаа погодок со што остварија водство.

ПАНДЕВ ЈА ПОГОДИ МРЕЖАТА НА АВСТРИЈЦИТЕ: Резултатот е 1:1

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев во 28-мата минута од натпрварот меѓу Македонија и Австрија ја “погоди” мрежата...

Рејхан Бајрами / 13 јуни, 2021 18:35

„Станува збор за добивање што е можно посигурни вакцини што е можно поскоро, без оглед на тоа кој ги развил“, објасни Курц.

КУРЦ: Би примил руска или кинеска вакцина – би се обидел да ги произведам во Австрија откако ќе добијам одобрение!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да ги провери и руските и кинеските...

Рејхан Бајрами / 7 февруари, 2021 14:15

Иако граѓаните треба да ги напуштат своите домови само во исклучителни ситуации, само 20% ја почитуваат таа мерка.

АВСТРИЈЦИТЕ НЕ ПОЧИТУВААТ КАРАНТИН: Само 20 проценти го напуштаат домот само во исклучителни случаи

Тековните податоци за движењето на граѓаните во Австрија покажуваат дека сегашнато трето заклучување заради борбата против...

Перо Милчин / 27 јануари, 2021 18:50

Пандемијата доаѓа во бранови и затоа фазите меѓу брановите се користат за повторно да се овозможат повеќе слободи.

КУРЦ: Тестирањето и вакцинацијата им ја враќа слободата на луѓето- Треба да се направи сè за да се спречи третиот бран на инфекција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакнува дека тестирањето и вакцинацијата ги враќаат луѓето кон слободата. Курц за...

Мирко Бачиќ / 27 декември, 2020 11:54

Луѓето кои редовно доаѓаат во земјата за на работа можат да влезат во Австрија без ограничувања, а меѓу нив и старатели, потоа луѓе кои доаѓаат на семејна посета најмалку еднаш месечно, лица кои добиле судска покана!

ОД НОЌЕСКА НОВИ ПРАВИЛА: Австрија за влез во земјата воведе 10 дневен карантин!

Во Австрија на полноќ стапи на сила построгиот режим на влез во земјата. Секој што влегува во Австрија од денес ќе мора да...

Перо Милчин / 19 декември, 2020 16:18

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, по разговорите со претседателите на покраините, вечерва изјави дека е договорено да се овозможи прослава на Божиќ со најмногу 10 лица на 24 и 25 декември.

АВСТИЈА ЌЕ СЛАВИ: Полицискиот час е откажан за време на новогодишната ноќ, а еве како ќе се слави Божиќ

– Австриската влада се согласи на мерките за претстојните празници и ќе им овозможи на граѓаните поголема слобода, со...

Сара Фемина / 12 декември, 2020 13:26