Стапуваат на сила новите законски одредби со кој се става крај на можноста за регистрација на возилата во странство кои се возат по македонските патишта.

Возилата со странски таблици ќе мора да се пререгистрираат во Македонија

Граѓаните што возат автомобили со странски таблици ќе мора да ги прегеристрираат со македонски, доколку сакаат да ги возат...

Перо Милчин / 2 февруари, 2021 20:31

Можеби, сепак, најмногу се зборуваше за Ферарито на Марадона. Тој го купи кога дојде во Неапол, во земјата на Ферари.

МАРАДОНА ВОЗЕШЕ ЗАСТАВА 128: Ова е возниот парк на легендарниот Аргентинец, Ферарито се издвои(ФОТО)

Смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона започна многу приказни, вклучувајќи ја и онаа на која тој возеше...

admin@magazin / 28 ноември, 2020 21:08

Во саботата се одржаа тренинзите, а денеска покрај свеченото отворање според програмата беа првата и втората трка.

Загина редар на ридско-брзинската трка во Пробиштип!

Пред два дена Општина Пробиштип ги најави денешните официјални ридски трки ко се дел од шампионатот на Македонија во автомобилизам. Во...

Владо Марин / 16 август, 2020 19:25

Пожарот е изгаснат 18 часа подоцна, рече Авниев, додавајќи дека самиот аеродром не е оштетен.

Огромен пожар проголта 3.500 автомобили: Пожарникарите 18 часа се бореа со огнената стихија(ВИДЕО)

Пожарот што избувна на тревата околу меѓународниот аеродром во Југозападна Флорида уништи илјадници автомобили за изнајмување,...

Едмонд Бекири / 6 април, 2020 21:53

Затоа се проценува продажбата да се зголеми од моменталните 319.000 единици на околу 540.000 во следната година.

2020 година ќе биде година на електричните автомобили

Последните неколку години постои голема експанзија на електричните автомобили, но тие се уште се во рамки на „статистичка...

admin@magazin / 28 декември, 2019 19:41

„Ние станавме земја која истовремено работи на 700 проекти во одбранбената индустрија и е една од четирите најразвиени земји кога станува збор за технологијата на беспилотни летала.

ЕРДОГАН ГО НАЈАВИ ПРВИОТ ТУРСКИ АВТОМОБИЛ: Одбрамбената индустрија работи на уште 700 проекти(ВИДЕО)

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција во моментов работи на 700 проекти поврзани со одбраната, и најави...

admin@magazin / 24 декември, 2019 23:44

Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година.

Од денес почнува обврската за задолжителна зимска опрема

Зимата ни е пред прагот, па токму затоа и возачите треба да ги подготват своите возила за безбедно движење во зимски услови....

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 9:45

– зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од 4 мм.

Подгответе го автомобилот до петок- обезбедете зимска опрема

Согласно член 361 став (1) од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата моторните возила и мобилните машини кога учествуваат...

Катерина Крстиќ / 12 ноември, 2019 11:50