Во 2014 година, кога започна изградбата на 57-километри долгата автопатската делница, истата се проценуваше на околу 360 милиони евра.

ПАДНА НОВ ДОГОВОР: Цената на автопатот Охрид – Кичево надмина половина милијарда евра

Собраниската комисија за финансирање и буџет вчера ја усвои предлог одлуката за нов заем од кинеска Експорт-Импорт банка...

Сара Фемина / 16 ноември, 2019 9:52

На свеченоста по овој повод ќе присуствува државниот врв на Србија, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов и Вучиќ прегрнати го отворија КОРИДОР 10: НЕКА НИ Е СО СРЕЌА, ИЗГРАДИВМЕ ПАТ ЗА ИДНИНАТА!

Автопатска делница во должина од 22 километри, која го поврзува источниот коридор од Белград до границата со Бугарија, денеска...

Сара Фемина / 9 ноември, 2019 12:40

Во медиумите постојано се објавуваше и пишуваше дека токму изградбата на патот Кичево – Охрид доцни и дека не може да се продолжи со работа поради промашена траса. Премиерот Зоран Заев на неколку наврати па дури и лично од собраниска говорница тврдеше дека владата не може да продолжи со изградба на патот заради грешка во трасата.

Бочварски: Трасата на патот Кичево-Охрид не беше промашена

Претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ Благој Бочварски, вчера беше гостин во емисијата „24 Анализа“...

Катерина Крстиќ / 5 ноември, 2019 10:45

- Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта, инвестиции со вкупна вредност од околу 540 милиони евра.

СУГАРЕВСКИ: “Хаосот од 11 години дивеење на ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурата конечно го запревме”

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски на денешната прес конференција рече дека Владата ги исполнува сите ветувања...

Рејхан Бајрами / 25 август, 2019 16:59

Главен изведувач на овој автопат е кинеската компанија „Синохидро“, додека „Гранит“ и други фирми се ангажирани како подизведувачи.

„Гранит“ во замена на „Трансмет“ ќе го догради автопатот Кичево – Охрид!

Скопски „Гранит“ ќе продолжи со изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Откако заменик претседателот на Владата задолжен...

Перо Милчин / 17 јули, 2019 20:40

Тој нагласи дека автопатиштата се надвор од буџетот и се во буџетот на претпријатието за државни патишта. Нагласи дека за патот Миладиновци-Штип перцепцијата е дека нешто се успорило.

АНЃУШЕВ најави половина од патот Кичево-Охрид готов за неполна година!

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во интервју за Сител рече дека одобрението за кредитот од Ексим...

Перо Милчин / 14 јули, 2019 21:07

Во автопатската делница, долга 47 километри се вложени 177 милиони евра, и по неа се вози од пред еден месец, со соодветна сигнализација.

Денес свечена церемонија по повод пуштањето на автопатот Миладиновци -Штип!

Премиерот Заев, заедно со дел министри од владата на Република Македонија, денеска ќе го пушти автопатот Миладиновци-Штип. Автопатот...

Рејхан Бајрами / 6 јули, 2019 10:11