Епицентарот на овој земјотрес се наоѓал на длабочина од 25 километри.

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,1 СТЕПЕН ЈА ПОТРЕСЕ АЛБАНИЈА: Се почуствувал и во Црна Гора!

Во 18 часот и 46 минути сеизмолошкиот оддел на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија регистрирал помал земјотрес...

Стојче Бушин / 13 септември, 2020 0:54

И понатаму главни жаришта на болеста остануваат Тирана и Драч, со 50 односно 14 од новозаразените, останатите се речиси од сите делови на земјата.

Бидете внимателни ако планирате одмор во Албанија: Драч е ново жариште на Ковид-19

Нов негативен рекорд на новозаразени со Ковид-19 е регистриран во Албанија во последното деноноќие, јави дописничката на...

Катерина Крстиќ / 24 август, 2020 20:27

Одлуката ја донесе Владата во вторникот врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на истата седница донесе одлука од 1 јули да бидат отворени за сообраќај и Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид.

Од утре се отвораат границите, без тест и карантин

Од утре целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено...

Катерина Крстиќ / 25 јуни, 2020 10:08

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени трупи ќе се вратат во меѓународните воени...

Рејхан Бајрами / 22 мај, 2020 21:55

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, ги повика граѓаните да ја соборат владата заради уривање на зградата на Народниот театар.

ХАОС ВО АЛБАНИЈА: Масовен протест на улиците, уапсени 30 лица меѓу нив и сопругата на претседателот на Албанија (ВИДЕО)

Албанската полиција се судри во Тирана со приврзаниците на опозицијата кои протестираа против уривањето на Народниот театар. Утрово,...

Рејхан Бајрами / 17 мај, 2020 16:45

Коха изјави дека Канцеларијата на ЕУ во Тирана вели дека тие не се вклучени во подготовката на извештајот за легализација на канабисот во Албанија за медицински цели.

Рама од Албанија прави НАРКО РАЈ: Премиерот јавно повика на легализацијата на марихуаната!

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека е за закон за легализирање на канабисот во Албанија за медицинска употреба, пренесува...

Рејхан Бајрами / 11 мај, 2020 14:36

Според весникот, Трамп го третира Косово како протекторат и го цементира барањето на Вашингтон за влијание во дворот на Европската унија, а Гренел, кого весникот го опишува како „фестичен дипломат“, треба да постави триумф на меѓународната сцена.

ТРАМП БЕСЕН НА АЛБАНЦИТЕ: Решение по секоја цена- бара размена на територии!

Германскиот „Шпигел“ во текстот „Хаос во американскиот протекторат“ пишува дека американскиот претседател Доналд Трамп...

Катерина Крстиќ / 28 април, 2020 22:03

Владата, вонредна состојба, поради „природна непогода“ на целата територија на земјата, прогласи на 24 март и тоа за период од 30 дена.

АЛБАНИЈА ОДЛУЧИ: Вонредната состојба продолжена до 23 јуни!

Албанскиот Парламент со 91 глас „за“ ја усвои одлуката со која вонредната состојба во земјата останува на сила до 23 јуни...

Стојче Бушин / 23 април, 2020 15:30