Османи кажа дека пред да ја каже таа шега, Рама жестоко ја бранел Македонија.

Османи: Пред саркастичната шега, Рама жестоко ја бранеше Македонија

Османи: Пред саркастичната шега, Рама жестоко ја бранеше Македонија! „Премиерот Рама беше многу остар кон бугарската делегација...

Мате Парлоф / 14 јуни, 2022 6:02

Поради недостиг на масло за јадење во Албанија, чија цена е 3,1 евро, голем број албански граѓани од пограничните региони со Северна Македонија зејтин главно купуваат во Дебар, Струга, Охрид и Ресен.

Македонија едвај најде масло за себе, сега ќе извезува за Албанија

Албанската министерка за финансии, Делина Ибрахимај на заедничката прес-конференција со македонскиот министер Крешник...

Едмонд Бекири / 9 мај, 2022 18:08

Литар масло за јадење се продава по повисока цена од 60 лека (едно евро = 120,99 леки) и сега чини 381 лека (3,1 евро), килограм шеќер 121 лека, ориз 109 лека и килограм брашно 79 лека.

Во Албанија масло за јадење чини 3,1 евро, нафта две евра

Жителите на Албанија првомајските празници ги дочекаа со нови цени на основните прехранбени артикли и горивата. Според одлуката...

Перо Милчин / 1 мај, 2022 14:15

Растот на долгот меѓу другого споредено со претходната година, кога овој показател изнесувал 77,8 отсто е последица и на издадената еврообврзница од 650 милиони евра на крајот од минатата година.

Албанија минатата година со историски највисок јавен долг од 80,1 осто од БДП

Јавниот долг на Албанија на крајот на 2021 година достигнал рекордно ниво од 80,1 отсто од бруто домашниот производ, што е...

admin@magazin / 29 јануари, 2022 18:21

Според статистичките податоци на Европската канцеларија за азил, во август, поднесени се 1.400 барања од албански граѓани, што е зголемување за 46 отсто во споредба со јули и повеќе од двојно во однос на јуни.

Албанските граѓани најбројни баратели на азил во ЕУ од земјите во регионот

Во текот на изминатото лето се бележи рекордно зголемување на бројот на баратели на азил од Албанија во земјите на Европската...

Перо Милчин / 21 ноември, 2021 11:45

Тој изрази искрено и најдлабоко сочувство за загубените животи и, како што напиша, ја споделува големата болка со нивните семејства.

Илир Мета: Моите мисли и молитви се со Тетово

Со длабока загриженост и тага ја следам трагедијата што се случи во тетовската болница. Исклучително сериозен и вознемирувачки...

Рејхан Бајрами / 9 септември, 2021 6:08

Инцидентот се случил еден час по полноќ и бил формиран истражен тим, пренесува порталот Балкан веб.

Втор инцидент во Албанија запалени 60 лежалки

На плажа во албанската приморска област Дримаде кај Дерми ноќеска изгореле 60 лежалки, а полицијата се сомнева дека пожарот...

Владо Марин / 28 јуни, 2021 11:11

Бугарија ги пофали достигнувањата на Албанија во реформскиот процес и ја потврдила поддршката за усвојување на рамката за преговори на Тирана со ЕУ.

Бугарија ја поддржа Албанија за преговори со ЕУ, Македонија извисена

Министерството за надворешни работи на Бугарија вчера попладне ги соопшти причините зошто ја блокирала уште еднаш Македонија...

Владо Марин / 23 јуни, 2021 8:04