Шведскиот дипломат повторно со црни сценарија во екот на преговорите Белград - Приштина

Билд заплашува: “Ако Србите и Албанците направат договор ќе исчезнат Македонија и Албанија”

Се додека нема нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина нерешеното косовско прашање ќе ги ограничи потенцијалите...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 8:51

Освен во Македонија, земјотресот бил почувствуван и во Косово и во Црна Гора

Земјотрес од 5.4 степени во Албанија почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според европската макросезмичка скала, кој попладнево во 17.38 часот ја погоди Албанија, беше...

admin@magazin / 11 август, 2018 18:15

Во Грција живеат над 500.000 албански граѓани кои во најголем дел се со регулиран престој

Грција протерала над четири илјади албански граѓани

Грчките власти во текот на месец јули поради нелегален престој во земјата протерала 841 странски државјанин од нив 377 албански. Полициската...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 10:10

Серијата земјотреси во Албанија се почуствувани и во Македонија во Дебар и дебарско

За еден месец регистрирани 930 земјотреси во Албанија

По првиот потрес на 4-ти јули со јачина од 5.1 степен според Рихтер во Албанија продолжува сеизмичната активност. Последниот...

Мирко Бачиќ / 9:19

Економската криза во земјите од регионот се повеќе ги тера младите да размислуваат да заминат од своите држави

Албанија: 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат земјата

Доколку им се даде и најмала можност дури 70 отсто од младите би ја напуштиле Албанија и би заминале во некоја од земјите на...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 8:30

Албанските статистичари ги воведуваат а македонските ги бришат графите за етничка и верска припадност на населението за претстојните Пописи 2020 - 2021 година

МД “Илинден”: Изјаснувањето на етничката и верска припадност да биде задолжителна

Македонското друштво “Илинден” и огранокот за Голо Брдо го поздравуваат чекорот на албанските власти на формуларот...

Мирко Бачиќ / 6 август, 2018 10:08

Претседателот на Косово Хашим Тачи со остра реторика против Бериша

Бериша против идејата на Тачи – или како се долева масло на огнот

Поранешниот албански претседател и премиер и поранешен претседател на Демократската партија Сали Бериша е против идејата...

Мирко Бачиќ / 5 август, 2018 13:40