Во меѓувреме во земјата продолжува процесот на имунизација, а епидемиолошката состојба е стабилна.

АЛБАНИЈА ОБЕЗБЕДИ И БЕСПЛАТНИ БРЗИ ТЕСТОВИ ЗА ТУРИСТИТЕ

Министерката за здравство и социјална заштита Огерта Манастирлиу информираше дека почнале да функционираат 29 здравствени...

Владо Марин / 20 јуни, 2021 11:32

Премиерот Заев во интервјуто потсетува дека во светот се развива ерата на четвртата индустриска револуција и Балканот е навистина променет, заради европската иднина којашто сите ја посакуваат.

Заев за „Еуроњуз Албанија“: Македонија е доказ дека мултиетничките општества може да бидат голема предност, поука и пример за сите други земј

„Ако испорачуваме и Европа мора да испорачува, затоа првата порака е таа – да продолжат процесите, заради тоа што во...

Рејхан Бајрами / 9 јуни, 2021 12:57

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега се имунизирани 250.676 лица! Вакцинацијата...

Рејхан Бајрами / 10 април, 2021 11:32

За шефот на владата, светлината на излезот од тунелот станува се поголема и поголема.

Рама договорил уште 50.000 дози од „Спутник В“

Албанскиот премиер Еди Рама вчера на попладе објави дека е постигнат уште еден договор во набавката на вакцини, овој пат...

Рејхан Бајрами / 6 април, 2021 7:16

САД претходно и испорачале три хеликоптери Блек Хок и повеќе повеќенаменски возила ХММВВ на Албанија, пренесува АП.

Албанија доби од САД 29 воени возила

Министерството за одбрана на Албанија објави дека САД обезбедиле 29 нови повеќенаменски возила HMMWV за зајакнување на воените...

Рејхан Бајрами / 28 март, 2021 13:05

Министерството за надворешни работи објави дека албанскиот дипломат мора да ја напушти Русија во рок од 72 часа, пренесува Ројтерс.

РУСИЈА ГО ПРОТЕРА АЛБАНСКИОТ ДИПЛОМАТ: Мора да ја напушти земјата во рок од 72 часа

Русија денес објави дека го протера секретарот на албанската амбасада во Москва како одговор на протерувањето на рускиот...

admin@magazin / 8 февруари, 2021 19:18

– Успешниот бизнисмен и сопственик на повеќе медиуми, Касем Хисенбелиу почина утрово во Турција, каде беше хоспитализиран неколку недели, како резултат на компликациите добиени од коронавирусот!

Од Ковид-19 почина албанскиот медиумски магнат Касем Хисенбелиу

Како последица од Ковид-19 во болница во Турција, каде беше на лекување, почина 59-годишниот Касем Хисенбелиу, сопственик на...

Рејхан Бајрами / 5 декември, 2020 11:48

Цел ден се вејат албански знамиња во Тетово!

ДЕНЕС НИЗ ЦЕЛО ТЕТОВО ПРОТИВЗАКОНСКИ СЕ ВЕЕЈА САМО АЛБАНСКИ ЗНАМИЊА

Само да Ве потсетиме Госпоџа Теута Арифи, во Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, во член...

Мирко Бачиќ / 28 ноември, 2020 20:49