Според последните податоци што претходно ги објави Републичката изборна комисија, до 18 часот гласале 51,93 отсто од гласачите.

Според првичните резултати во соседна Србија победи СНС

Според последните податоци што претходно ги објави Републичката изборна комисија, до 18 часот гласале преку 53 отсто од гласачите. По...

Македонка Димкин / 17 декември, 2023 23:14

Правеа комеморација за сите Албанци убиени во Куманово. Цела сала, сите беа организирани. И никому ништо.

Вучиќ со слики од „Диво насеље“ порача: Ова е лицемерието на албанските власти кои држат предавања за европски вредности

Српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување на РТС ги коментираше настаните во Бањска и неговата посета на Њујорк,...

Македонка Димкин / 28 септември, 2023 8:57

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ со вонредно обраќање до граѓаните на Србија во врска со денешните настани на Косово. Тој...

Македонка Димкин / 24 септември, 2023 22:16

Додека Таче се плаши да оди на избори, Вучиќ нема проблем со тоа

Во Србија речиси сигурно вонредни избори во декември

Претседателот на Србија и неодамнешен лидер на Српската напредна странка (СНС) Александар Вучиќ донел одлука вонредните...

Македонка Димкин / 6 септември, 2023 8:11

Ситуација на северот на Косово се уште е високо ризична

Ситуацијата на северот на Косово е ризична, српската армија е на највисоко ниво на борбена готовност

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ изјави дека безбедносната ситуација на северот на Косово се уште е високо...

Македонка Димкин / 4 јуни, 2023 12:19