Случајот „Рекет“ ако се заврши брзо, на основа на докази и постапки, има надеж за судството, рече новинарот Александар Чомовски а на него се надоврза Тортевски:

Тортевски: Ќе оди брзо судењето за „Рекет“и ќе има сериозни казни

Во вчерашното гостување во емисијата „КликПлус“ на 21ТВ, адвокатот Александар Тортевски истакна дека судењето за случајот...

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 9:56

Тој додаде дека случајот Рекет всушност е проблем на целата Влада, вклучително и на сите јавни личности кои се фотографирале со него.

„Рекет“ е проблем за паѓање на цела влада, сите што се сликале со Боки 13 се политики одговорни

Адвокатот Александар Тортевски, на вчерашната дебата на 24 вести истакна дека случајот „Рекет“ кој моментално ја дрма...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2019 12:10

Ова е прв случај во Македонија каде обвинител се терети за рекетарство и за злоупотреба на својата должност.

Тортевски открива: Ми нудеа 50.000 евра поткуп додека бев советник во СЈО

Александар Тортевски со шокантна изјава за неделникот „Фокус“. Тој открива во интервјуто дека кога бил советник во СЈО...

Весна Петровска / 30 август, 2019 14:18

Тортевски важеше за еден од самопромовираните идни раководители на СЈО, во фазата кога тоа се формираше како политтичка одлука, спротивно од Уставот на Македонија

Пцовки, навреди и кошкање меѓу адвокатот Тортевски и демонстрантите

Адвокатот Александар Тортевски кој е советник на СЈО синоќа имал вербална расправија со учесниците на јавниот протест во...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2018 6:18

Александар Тортевски, чија адвокатска канцеларија дели правни совети и на СЈО, јавно побара државата повремено да му праќа на Груевски крупни батки да му го зацрнат животот

Тортевски јавно повика на линч на Груевски

Адвокатот Александар Тортевски, соработник на СЈО и Катица Јанева на дебата на Телевизија Телма, покрај тоа што го критикуваше...

Мирко Бачиќ / 16 ноември, 2018 5:58