Станува збор за 23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол кандидатка на Алијанса за Албанците и Алтернатива на листа во изборна единица 6.

Студентката Артина Ќазими е најмладата пратеничка во македонското собрание!

На денешната конститутивна седница, со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан, ниту пак против, верифицирани се мандатите...

Катерина Крстиќ / 4 август, 2020 17:52

Алијансата исто како и Османи преку пет столба, му одговори зошто ја отфрла понудената платформа за преговори

Алијанса на Албанците до ДУИ: Не ги лажете Албанците, исполнете го ветувањето за премиер Албанец!

Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, денеска се огласи по предлогот на ДУИ.Имено на изјавата на Османи дека имаат...

Катерина Крстиќ / 27 јули, 2020 16:56

Таравари рече дека ако денеска се направи попис, ќе излезе дека има повеќе гласачи на ДУИ отколку луѓе што живеат во одредени места.

Таравари: Ако денеска се направи попис, ќе излезе дека во одредени места има повеќе гласачи на ДУИ отколку жители

Арбен Таравари, кој е шеф на изборниот штаб од Алијансата за Албанците Арбен денеска во изјава за новинската агенција ИНА...

Катерина Крстиќ / 17 јули, 2020 18:55

Според Села, предлогот на ДУИ излегол по анкетите на ИРИ, според кои, како што кажа Села, ДУИ бил зад Алијанса за Албанците.

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни, сезонски Албанци!

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец премиер сака да опстои и да ги задржи...

Катерина Крстиќ / 6 јули, 2020 16:29

посета на Лабуништа, претседателите Села и Гаши сс упатија на плоштадот Струга, од родниот град на претседателот Села, од каде се обрати до лидерите на двете  најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, одговарајќи на Заев и Мицковски за нивната идеја за размена на пратеници

Села до Заев и Мицковски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска влада

На вчерашниот митинг пред жителите на Струга, коалицијата „Сега е време“  одржа централен митинг. По посета на Лабуништа,...

Катерина Крстиќ / 5 јули, 2020 9:45

Случајот „Рекет“ стана уште покомплициран поради фактот што се инкриминираат и други државни функционери, реагираат од Алијанса за Албанците.

Алијанса на Албанците: Да се докаже дали Филипче е вмешан во “Рекет”

Откако во петокот пред судот Боки 13 ја шокираше јавноста со своето тврдење дека  всушност министерката за одбрана Радмила...

Катерина Крстиќ / 10 декември, 2019 10:39

Таа тврди дека одговорноста за позицијата на наставниците е на ДУИ како политичка партија која раководи со Министерството за образование од 2002 година.

АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ: “Го поддржуваме штрајкот на просветните работници”

Алијансата на Албанците го поддржува најавениот штрајк на просветните работници и бара одговорност за состојбите во образованието...

Рејхан Бајрами / 30 август, 2019 13:29

И прашањето е, што зборуваме за довербата во владеењето на правото, за случајот „Рекет“ или Евроинтеграција?

АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ: “ДУИ е најцрната дамка на разнишаниот правосуден систем во Македонија”

Ова е вистината зошто криминалците од ДУИ се заштитени од правда за нивниот криминал и се недостапни од правната држава,...

Рејхан Бајрами / 22 август, 2019 18:53