Тој воедно ја искористи приликата да порача дека Македонија во САД гледа пријател, сојузник и стратешки партнер.

Пендаровски: Во САД освен пријател и сојузник, гледаме и стратешки партнер

Претседателот Стево Пендаровски денеска преку својот Фејсбук профил испрати честитки по повод денот на независноста на...

Владо Марин / 4 јули, 2021 15:45

Присутните амбасадори ја поздравија заложбата на Владата и на вицепремиерот Николовски за усвојувањето на Планот за борба против корупција и понудија поддршка во спроведувањето на реформите во согласност со стандардите на ЕУ.

Амбасадорите на земјите членки од ЕУ со поддршка за имплементација на владиниот План за борба против корупцијата

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси,...

Рејхан Бајрами / 19 март, 2021 6:23

Министерството за надворешни работи објави дека албанскиот дипломат мора да ја напушти Русија во рок од 72 часа, пренесува Ројтерс.

РУСИЈА ГО ПРОТЕРА АЛБАНСКИОТ ДИПЛОМАТ: Мора да ја напушти земјата во рок од 72 часа

Русија денес објави дека го протера секретарот на албанската амбасада во Москва како одговор на протерувањето на рускиот...

admin@magazin / 8 февруари, 2021 19:18

Бројката на македонци кои се заглавени низ лавиринтот за македонски документи е не позната!

Македонци заглавени низ цел свет не можат да извадат документи – амбасадите креваат рамења

Бројката на македонци кои се заглавени низ лавиринтот за македонски документи е не позната. Тие заради корона кризата не...

Перо Милчин / 23 ноември, 2020 12:06

Затоа, американската амбасада најавува „дека нема да продолжат да го следат ваквиот процес“.

АМБАСАДАТА НА САД ОСТРО РЕАГИРАШЕ: Повеќе нема да го следи ОВОЈ процес во КОСОВО!

Според Газета Експрес, американската амбасада остро реагирала на процесот за избор на нови членови на обвинителскиот совет...

Перо Милчин / 11 октомври, 2020 11:55

- Ваквите изјави, кои подразбираат обединување на Албанија и Косово и Метохија и создавање на голема Албанија, се оправдана причина за загриженост, како за Република Србија, така и за другите земји во регионот посветени на зачувување на стабилноста и интензивирање на соработката во регионот.

СРБИЈА ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: Упатена протестна нота на амбасадорот на АЛБАНИЈА!

Денес Министерството за надворешни работи го покани амбасадорот на Албанија во Србија, Илир Боцка, да предаде протесна нота...

Рејхан Бајрами / 7 октомври, 2020 16:06

Македонците со престој во Германија се жалат на услугите на македонската амбасада и преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзулантните преставништа на Македонија во Германија!

Македонците со престој во Германија се жалат на услугите на македонската амбасада

Македонците со престој во Германија се жалат на услугите на македонската амбасада и преку отворено писмо апелираат за подобрување...

Владо Марин / 27 септември, 2020 21:41

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, пак, порача дека Србија ќе ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, истакнувајќи дека тоа ќе се случи до јули в година. Тој најави и дека Косово ќе биде првата земја со муслиманско мнозинство што ќе отвори амбасада во Ерусалим.

Србија отвора Амбасада во Ерусалим без амин од Вучиќ?

Идејата за преместувањето на амбасадата на Србија во Израел од Тел Авив во Ерусалим, во рамки на договорот за нормализирање...

Македонка Димкин / 8 септември, 2020 14:25